Sinema Bileti Al
Bursa Hakimiyet

BYEGM Bursa İl Müdürlüğü'nü hizmete açtı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Basın Yayın Enformasyon Bursa İl Müdürlüğünü hizmete açtı.

BYEGM Bursa İl Müdürlüğü'nü hizmete açtı

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünün 92. kuruluş yıl dönümünü kutladığını belirten Bülent Arınç, "Bugüne kadar Ankara'da tertiplenen programlar yapılırdı. Bu kez bunu güzel Anadolu şehrimiz Bursa'da yapmak istedik. Pek çok yerel basın mensubu ile birlikte olacağız" dedi.

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünün kurulduğu ilk yıllarda önemli hizmetler yaptığını anlatan Arınç, "Son 10-15 yılda çok durağan bir hale geldi. 1 Mayıs'tan itibaren bana görev verilmesini takiben, enerjik arkadaşlarımız ile yola koyulduk. Yol haritamızı çizdik ve bu önemli kuruluşu nasıl daha güçlü yaparız diye düşündük. Önümüze koyduğumuz programı gerçekleştirmeye başladık. Şimdi geldiğimiz nokta 90 yıla eşittir. Bir taraftan internet medyası, yerel medya ile irtibatın güçlenmesi, uluslararası organizasyonlar ile kamu diplomasisini gerçekleştiren kuruluş olarak dünyada isminden sıkça bahsedilen kurum haline geldik" diye konuştu.


"BURSA İÇİN İNANARAK İL MÜDÜRLÜĞÜ AÇILMASINI PLANLADIK"
Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünü ayağa kaldırmak için yurt içinde ve dışında teşkilatlanmaya önem verdiklerini kaydeden Bülent Arınç, "Sadece 8 vilayette il müdürlüğümüz vardı. Çok acınacak haldeydi. İlk geldiğimden bu tarafa Bursa için inanarak il müdürlüğü açılmasını planladık. Yerel medyasıyla ulusal kurumları ile medyası çok güçlü bir ilimiz. Birbirinden değerli televizyon, gazete, dergilerimiz var ve basın alanında çalışan kıymetli arkadaşlarımız var. Ama basın yayın il müdürlüğümüz yok. Çevremiz itibarı ile Afyon'da da karar verdik. Ege için Muğla düşünülüyor. 7 olan il müdürlüğü sayısını 17'ye çıkarıyoruz. Bunun başına Bursa basınını önemsediğimiz için ilk olarak burada açılmasına karar verdik. Bursa'da iyi bir çalışma alanı var. Yeni binamız konumu itibarı ile de güçlü durumda. Ben ilk defa göreceğim. Umarım ki sizler de beğeneceksiniz. Basın mensuplarımız ile hep birlikte bu tesisten yararlanacağız. Bundan sonraki toplantılarda bu binada görüşürüz" ifadelerini kullandı.

"GAZETECİLERİN YIPRANMA HAKKI İŞVERENE FİİLİ HİZMET ZAMMI KONULUP GERİ VERİLECEK"
Sendikalar ve gazeteciler cemiyetlerinin toplantılarında sıkça sorulan gazetecilerin yıpranma hakkı ile alakalı da açıklamalar yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Bizden 2008 yılında Sosyal Güvenlik Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle kaldırılan yıpranma hakkının tekrar konulmasını arzu ediyorlar. Sayın Başbakanımız bu konuda bir çalışma yapılması talimatını verdi. Bazı iş kollarının fiili hizmet zamları kaldırdı. Bu o zaman haklı bir gerekçeye dayanıyordu. Basınımızın yıpratıcı bir meslek olduğu, buna ilişkin her gün basında çalışanların bir koşturmaca içinde, yıpranmayla karşı karşıya oldukları biliniyor. Yeniden fiili hizmet zammının konulup konulmayacağı yönünde bir çalışma yapıyoruz. Umarım olumlu sonuçlanacaktır. İlerleyen günlerde bunun detaylarını paylaşırım. Yıpranma hakkı için, filli hizmet zammı ne kadar savunulan bir konuysa, bugün onun önüne geçen sıkıntılar var. O sıkıntıların sebebi biz değiliz. AA'da iki tane gazetecilere yönelik sendika vardı. Bunun dışında Türkiye'de gazetecilerin sendikalı olma hakkı ellerinden alınmıştır. Bu hakkı elinden alan patronlardır. Sendikasızlaştırma çalışmalarına bütün basın mensuplarının cemiyetlerinin karşı çıkması gerekiyor. Bu zorlu meslekte çalışanlar her gün kapının önüne konulur muyum endişesiyle gece gündüz stres yaşıyorlar. Bunun da sebebi biz değiliz. Bazılarının 6-7 ay birikmiş maaş alacakları var. Basında çalışanlarının bir defa çok düşük ücretlerle çalıştırıldıkları, maaşlarının ve özlük haklarının tam verilmediği bir gerçektir. Lütfen arkadaşlar cesur olsunlar. Dernekler, cemiyetler bu hakları da dile getirsinler. Birtakım medya patronları büyük işler yapıyorlarsa, onun yanında bir eğlence olsun kabilinden bazı gazetecileri ellerinde tutuyorlarsa insaf etsinler, çalışanlarının ücretlerinin fazlasıyla ödesinler. Çünkü bu meslek zordur ve halkımız için ekmek kadar, su kadar da önemlidir. Bizi bilgilendiren, okuduğumuz her şeyi anında bize ulaştıran basın mensuplarının hak ettikleri ücretleri gününü geçirmeden kendilerine ödesinler. Benim cebimden bir paranın ödenmesi mümkün değil. Yıpranma hakkını, fiili hizmet zammıyla birlikte savunursak daha anlamlı olacak" diye konuştu.

Benzer Haberler