Bursa Hakimiyet

Recep Altepe bombayı patlattı! Heykel’e otomobiliyle çıkmak isteyen artık...

Heykel’e otomobiliyle çıkmak isteyen sürücüler Londra’da olduğu gibi ekstra bedel ödeyecek.

Recep Altepe bombayı patlattı! Heykel’e otomobiliyle çıkmak isteyen artık...
AS TV’de Nejat Kırbulut’un sunduğu ‘Başkan’la Birlikte’ programına konuk olan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Heykel’e araçla çıkmanın yüksek bedeli olacağını söyledi. Altepe, “Londra modelinin bir benzerini Bursa’da uygulayacağız” diye konuştu.

Altepe, “Raylı sistemle 1,50 TL’ye şehir merkezine ulaşabileceksiniz. Ancak otomobille gittiğinizde aracınızı koyacağınız otopark pahalı olacak. 10 liradan aşağı ücret ödemeyeceksiniz. Cadde üzerine de bırakırsanız çekilecek” dedi. 

Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı ‘Öncelikli Dönüşüm Programı’ Bursa’da uygulanacak. Heykel’e aracıyla çıkmak isteyenler Londra’da olduğu gibi ekstra bedel ödeyecek. Trafik yoğunluğu, çevreci kaygılar ve tarihi bölgeleri koruma gibi nedenlerle şehir merkezi için yeni bir uygulama gelecek. AS TV’de Nejat Kırbulut’un sunduğu ‘Başkan’la Birlikte’ programına konuk olan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bundan böyle Heykel’e araçla çıkmanın yüksek bedeli olacağını söyledi. 

LONDRA MODELİ

Heykel’e lastik tekerlekli araç girişini azaltmak istediklerini belirten Başkan Recep Altepe, bu nedenle Londra modelinin bir benzerini uygulayacaklarını kaydetti. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı ‘Öncelikli Dönüşüm Programı’ kapsamında gündeme gelen metro güzergahlarındaki servis araçlarının kaldırılması ve şehir merkezine girişlerin ücretli olması konusuna açıklık getiren Altepe şunları söyledi: “Birebir ücret almak söz konusu değil. Ancak şöyle ücretli olacak. Siz raylı sisteme bindiğinizde 1,50 TL’ye gidip yine aynı fiyata dönebileceksiniz. Fakat aracınızla gitmek isterseniz aracınızı bırakacağınız otopark pahalı olacak, en az 10 lira ödeyeceksiniz. Yeni otoparklar yapılacak ama otoparklar yine de bütün arabalar için yeterli olmayacak. Bu nedenle otopark ücreti de yüksek olacak.  Her yere park yapamayacaksınız ya da aracınız bıraktığınız yerden çekilmiş olacak. Bu da bir bedel. Vatandaş bu durumda ne yapacak; tramvay ve metroyu kullanacak. Şehir geliştikçe bunlar gerekli oluyor. Bir yandan tramvay bir yandan metro çalışmalarımız aralıksız sürüyor.” 

YENİ OTOPARKLAR

Raylı sistem ve metro yatırımlarımlarıyla zaten servis araçlarının anacaddelerden kendiliğinden kalktığını ifade eden Başkan Altepe, “T1 hattının döndüğü bölgelerde taksilerin tamamına yakını kalktı. Diğer hatlarda da azalmaya başladı. Vagon sayımızı arttırıp daha sık sefer yapınca ister istemez servis ve dolmuşlar kendileri yollardan çekilmiş olacak. Yıldırım hattı yapılacak, yolun sağından ve solundan Kaplıkaya’ya kadar bitmiş olacak. Üst bölgede tramvayla alt bölgede ise BursaRay ile vatandaşımız şehir merkezine gelmiş olacak. Araçlarına ihtiyaç duymayacaklar. Bunun için Yıldırım hattı boyunca bol bol mekanik otoparklar yapacağız. Ana caddelerde parklanma olmayacak. Belli aralıklarla otopark yapacağız” ifadelerini kullandı.

 

Benzer Haberler