11 yaşındaki çocuğun evlendirilmesi ülkede öfke yarattı
Malezya'da 41 yaşındaki adamın 11 yaşındaki kız çocuğuyla evlenmesi ülkede öfke yaratırken çocuk hakları savunucuları evlilik yaşının 18'e çekilmesi için hükümete çağrıda bulundu.
DÜNYA , 01 Temmuz 2018 Pazar, 16:46
11 yaşındaki çocuğun evlendirilmesi ülkede öfke yarattı

Malezya'da 41 yaşındaki bir adam 11 yaşındaki kız çocuğuyla evlenirken olay ülkede infial yarattı.

ŞERİAT MAHKEMESİNİN İZNİYLE KÜÇÜK YAŞTA EVLENİLEBİLİYOR

Malezya'da yasal evlilik yaşı 18 olsa da, 16 yaşın altındaki Müslümanlar şeriat mahkemelerinin izniyle evlenebiliyor. Ancak Malezya hükümeti, söz konusu evliliğe dair bir izin kaydı bulunmadığını ve olayın araştırıldığını açıkladı.

Taylandlı olan çocuğun ailesi, 16 yaşını doldurana kadar ebeveynleriyle kalmasına izin vermesi koşuluyla, evliliğe rıza gösterdiklerini söylüyorlar. Malezya'da Müslüman erkekler 4 kadınla evlenebiliyor.

6 ÇOCUĞU VAR

Yerel basın, söz konusu kişinin, 2 eşinin ve yaşları 5 ila 18 arasında değişen 6 çocuğunun daha olduğunu belirtiyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), evliliğin "şoke edici ve kabul edilemez" olduğu açıklamasını yaptı.

ZENGİN TÜCCAR YOKSUL AİLENİN KIZINI ALDI

Evlilik töreninden paylaşılan fotoğrafta söz konusu kişi, çocuğun elini tutarken görülüyor. Ailenin, ülkenin kuzeydoğusundaki Kelantan eyalatinde ağaçlardan kauçuk özü toplayarak geçimlerini sağladıkları belirtiliyor.

Malezyalı çocuk hakları savunucuları ise, söz konusu kişinin zengin bir tüccar olduğunu, çocuğun ailesinin ise yoksulluk içinde yaşadığını kaydediyor.

6 AY HAPİS CEZASI ALABİLİR

Malezya Kadın, Aile ve Toplumsal Kalkınma Bakanlığı, şeriat mahkemesinin izni olmaması halinde, evliliğin yasa dışı olacağını ve söz konusu kişinin 6 aylık hapis cezasıyla karşı karşıya kalacağını kaydetti.

AFP haber ajansına konuşan hak savunucusu Syed Azmi Alhabshi, "11 yaşındaki bir kız çocuğuyla evlenmek, ancak bir pedofilinin davranışı olabilir" dedi.

"ŞOKE EDİCİ VE KABUL EDİLEMEZ"

UNICEF Malezya Temsilcisi Marianne Clark-Hattingh ise, "Şoke edici ve kabul edilemez. UNICEF, hükümete çocuk yaşta evlilikleri yasaklama çağrısı yapıyor" açıklamasını yaptı.

Hak savunucuları, 15 yaşın altındaki yaklaşık 16 bin Malezyalı kız çocuğunun halihazırda evli olduğunu söylüyor.

Geçen yıl ülkede çocuk istismarının cezalandırılmasına yönelik bir tasarı kanunlaştı, ancak çocuk yaşta evlilikler suç kapsamına alınmadı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR