15 Temmuz gecesi hain talimat mesajla gitmiş! İşte o detaylar...
15 Temmuz gecesi FETÖ'cü komutanın emriyle bin 576 askeri öğrenciye aynı mesaj gitti.
GÜNDEM , 25 Şubat 2017 Cumartesi, 12:53
15 Temmuz gecesi hain talimat mesajla gitmiş! İşte o detaylar...

Ankara Başsavcılığı tarafından FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin, 91 Hava Harp Okulu öğrencisi ile 2 komutan hakkında hazırlanan iddianamede dikkat çekici detaylar yer aldı. Soruşturma dosyasına giren belgelere göre FETÖ'cü Kurmay Albay Enver Topal'ın emri üzerine Kara Harp Okulu Öğrenci Alayı İsthbarat Yüzbaşı Kenan Çakar tarafından izinde olan öğrencilerin Ankara'ya dönmesi için 1576 Harbiyeliye mesaj atıldığı ortaya çıktı.

Karar'dan Hilal Öztürk'ün haberine göre; 15 Temmuz'da saat 00.47'de gönderilen mesajda "Kıymetli Harbiyeliler en seri vasıtayla Kara Harp Okulu'na dönünüz" denildiği tespit edildi. Öte yandan iddianamede paraşüt eğitimi adı altında daha önce Ankara'ya getirilen Harbiyelilerin 16 Temmuz'un ilk saatlerinde, Etimesgut 11. Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı'na nasıl getirildiği aktarıldı. Buna göre, 142 Hava Harp Okulu öğrencisinin sivil kıyafetli, tüfeksiz, ellerinde bavulları ile Kara Harp Okulu Celal Dora içtima alanında toplandıkları ve ancak 91'inin Etimesgut'a nakledildiği belirtildi.


Öğrencilerin nakilleri için emir veren komutanları Kenan Baştuğ ve Hüseyin Ergezen ve diğer sanıklar hakkında üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 15 yıla kadar hapis cezaları istenen iddianamede, nakil sırasında Etimesgut 11. Hava Ulaştırma Üs Komutanlığı'ndaki kule ile pilotlar arasında geçen konuşmalar ise dikkat çekti.

EMRİ KİMDEN ALDINIZ?

Helikopter ışıklarını kapatan pilotla inişe izin vermeyen kule görevlisi arasında geçen telsiz konuşmaları şöyle: Pilot: Güvercinlik kat edildi, yaklaşma iniş talimatı lütfen 2 helikopter.

Kule: Negatif, Etimesgut meydanı kapalı şuanda.

Pilot: Anlaşıldı, Harbiyelileri getiriyorum, piste bırakıyorum, araç gönderin.

Kule: Dinlemede kalınız, komutanımızla koordine ediyoruz, iniş olmasın. Ayrıca ana pistte araçlar mevcut. Helikopter uçak tipi Skorsky mutabık mıyız? Pilot: Mutabık.

Kule: Anlaşıldı emri kimden aldınız?

Pilot: Tekrar et.

Kule: Emri kimden aldınız?

Pilot: Dostum bırakıyorum ben Harbiyelileri.

Kule: Negatif iniş yapmayın, iniş izni verilmiyor şuanda, arayacağım sizi, meydan kapalı.

Pilot: Dostum Harbiyelileri bırakıyorum.

Kule: Geliş amacınızı detaylı olarak aktarır mısınız? Pilot: Bunun ne detayı olacak, Harbiyeliyi getiriyorum işte, ne detayı.

Kule: Anlaşıldı, bu şekilde bizden de detaylı bilgi isteniyor, ne için buraya getirildiği soruluyor.

Pilot: Tamam ya olum ya ben mi vericem o bilgiyi ya ben planlayıcısı ben miyim ya akıl var mantık var biraz mantıklı olsunlar ya.

Kule: çelik11kol Etimesgut hali hazırda inişlerinize müsade edilmedi, pilot sorumluluğunda iniyorsunuz, mutabık mıyız? Pilot: Mutabık.

Kule: Devam ediniz.

Pilot: Bu getirdiğimiz personel, sizin personeliniz biliyorsunuz mutabık mıyız? Kule: Negatif bilgimiz yok.

Pilot: Anlaşıldı, bunlar sizin personeliniz, dolayısı ile öyle izin vermiyoruz falan durumlarına girmeyin.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR