28 Şubat davasında 66. duruşma
Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesine devredilen davanın ilk duruşması yarın.
GÜNDEM , 26 Haziran 2014 Perşembe, 12:20
28 Şubat davasında 66. duruşma

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesinin kapatılması sonrasında Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesine devredilen davanın ilk duruşması saat 09.00'da başlayacak.

Mahkemede, şu ana kadar 99 sanık savunma yaptı. Dava devam ederken sanıklardan emekli orgeneral Teoman Koman, tedavi gördüğü GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'nde 14 Aralık 2013'de vefat etti.

Mahkemenin, daha önce Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kullanılan duruşma salonunda davayı göreceği ve duruşmanın sesli ve görüntülü olarak kaydedileceği öğrenildi.

Ayrıca duruşmada, savunmaları alınamayan sanıklar Eser Şahan, Doğan Temel ile Cevat Temel Özkaynak'ın savunma yapması bekleniyor.

"YARGILAMA YERİ ANAYASA MAHKEMESİ"

Sanıklardan emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın avukatı Erol Aras, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında verdiği kararını hatırlatarak, duruşmada bu yönde savunma yapacağını söyledi.

Aras, "Müvekkilimin genelkurmay başkanı olması nedeniyle 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliğiyle yargılama görevi tartışmasız şekilde Anayasa Mahkemesine verilmiştir. Bu nedenle ilk duruşmada karar verilmesini ve dosyanın görevli olan Anayasa Mahkemesine gönderilmesini talep edeceğim" dedi.

"FİİLEN GEÇEKLEŞMİŞ BİR DARBE VAR"

Müşteki avukatlarından Emrullah Beytar da AA muhabirine yaptığı açıklamada, duruşmada, herkesin kendi penceresinden mağduriyetini dile getireceğini, 28 Şubat'tan sonra da artçı şoklarının bir çok insanı mağdur ettiğini savundu.

Var olan mağduriyetlerin Batı Çalışma Grubu (BÇG) raporlama faaliyetlerinden kaynaklandığını ileri süren Beytar, şöyle konuştu:

"Ortada fiilen gerçekleşmiş bir darbe var. BÇG, 54. hükümeti iktidardan düşürmek için kuruldu ve faaliyetlerini bu çerçevede gerçekleştirmiştir. Darbe yargılanması da adli yargılamada yapılmalı. Anayasa Mahkemesinde yargılanmak için hem görev başında olmaları hem de işlenen suçun görevle bağlantılı olması gerek. Ancak BÇG'nin yapılandırılması, onların görevleriyle ilgisi yoktur. İllegal bir yapılanma söz konusudur ve insanlar mağdur edilmiştir. Bu tür suçların yeri adli mahkemelerdir." 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR