3. köprüyle ilgili önemli gelişme! Erdoğan açıklayacak...
Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Kurban Bayramı’nda Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçişinin ücretsiz olup olmayacağının sorulması üzerine, “Sayın Cumhurbaşkanımız her zaman sürpriz yapmayı sever” dedi.
GÜNDEM , 20 Ağustos 2016 Cumartesi, 13:23
3. köprüyle ilgili önemli gelişme! Erdoğan açıklayacak...
Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, 26 Ağustos’tan itibaren ağır vasıtaların zorunlu olarakYavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanacağını açıkladı. Bakan Arslan, Kurban Bayramı’nda Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçişinin ücretsiz olup olmayacağının sorulması üzerine, “Ancak ancak sayın Cumhurbaşkanımız her zaman sürprizler yapmayı sever. O gün bir talimatları olursa arkadaşlarla birlikte değerlendiririz” dedi.

GEÇİŞ ÜCRETİ

Köprüden geçiş ücreti ile ilgili farklı yorumlara da açıklık getiren Bakan Arslan, “Uluslararası bir proje olması ve finansmanının ağırlıkla yurt dışından temin edilmesi nedeniyle dolara endeksli bir sözleşme hazırlamıştık. Sözleşmemizde yer alan bedel 3dolar artı KDV’dir otomobiller için. Köprünün geçiş ücreti için 1 Ocak’taki kur esas alınır ve Türk lirasına çevrilir. Dolayısıyla 26 Ağustostan itibaren köprü geçiş ücretinde 1 Ocak dolar kuru uygulanacaktır. Sene sonuna kadar otomobiller için geçiş 9.90 kuruş olacak. Ücrette bir değişiklik söz konusu değil” diye konuştu.3. KÖPRÜYÜ KULLANMAK ZORUNLULUĞU VAR

Bakan Arslan ağır vasıtaların 26 Ağustos’tan itibaren Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kullanamayacağını vurgulayarak, “İstanbul’un üzerindeki yükü azaltacağız dedik. Bu yükü azaltmanın olmazsa olmazı ağır vasıtanın 3. Köprüyü kullanma zorunluluğu getirilmesi. İBB bunun çalışmasın yapıyor. Ağır vasıtalar bu köprüyü kullanacaklar. Her ne kadar mesafe uzuyor gibi gözükse de Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde yaşanan sıkışıklığı düşündüğümüzde burası onlar için de avantajlı olacak. Malum sabah 4 saat,akşam 4 saat köprüyü kullanamadıkları bir süre var. Kullanamadıkları gibi o sürede gelip bir yerde bekleme zorunlulukları var, orada oluşan trafik var. Bunu da engellemiş olacağız. 7-24 bütün ağır vasıtalar bu köprüyü kullanacaklar. Ağır vasıtalara kesinlik 2. Köprüyü kullanamayacaklar. 26 Ağustos itibariyle Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanacaklar” ifadelerini kullandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR