3 parti 'kıyak yasa'dan imzalarını geri çekti
MHP, CHP ve BDP, milletvekillerine yeni haklar getiren ve tartışmalara neden olan düzenlemeden imzalarını çekti. AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ise, imzalarının arkasında olduklarını açıkladı.
GÜNDEM , 10 Mayıs 2013 Cuma, 17:31
3 parti 'kıyak yasa'dan imzalarını geri çekti

Önce MHP ardından CHP ve BDP, milletvekillerine yeni haklar getiren ve 4 siyasi partinin uzlaştığı kanun teklifinden son anda imzalarını çekti.

MHP'nin gerekçesi, Başbakan Erdoğan'ın "Tekliften haberim yok" demesi ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın çözüm süreci ve yeni anayasa çalışmalarını kast ederek, "Bunu yapıp da diğer konularda yapmamak garip kaçabilir" açıklaması.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, yapılan açıklamaları siyasi taktik olarak değerlendirdi. Vural, "Sanki tamamen bireysel menfaatler doğrultusunda siyaset yapıldığına yönelik bir algı oluşturulmasına izin vermemiz mümkün değildir" dedi.

AK PARTİLİ CANİKLİ: İMZAMIZIN ARKASINDAYIZ

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ise, TBMM Üyeliği Kanun Teklifi'nden MHP'nin imzasını çekmesine ilişkin, ''Biz attığımız imzanın doğru olduğuna yürekten inanıyoruz, yapılan düzenlemelerin doğru olduğuna inanıyoruz... Biz imzamızın elbette arkasındayız'' diye konuştu.

'MUHALEFET İMZASININ ARKASINDA DURMADI'

Canikli, MHP'nin ardından CHP ve BDP'nin de imzalarını çekmesine ilişkin de, ''Bu tür düzenlemeler mutabakatla olmalı. Bir grubun imzası eksik olsaydı zaten TBMM Başkanlığı'na sunulmazdı. Muhalefet imzasının arkasında durmadı. Biz de durumu değerlendireceğiz'' ifadesini kullandı.

KOMİSYONDAN GEÇMİŞTİ

Yasa teklifi, dört siyasi partinin grup başkanvekilerinin imzasıyla Meclis'e sunulmuş ve dün de TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilmişti.

YASA TEKLİFİ NELER GETİRİYOR?

Milletvekili haklarının tek bir kanun altında toplanmasını da öngören teklif yasalaşırsa, milletvekillerinin önceden plakasını bildirecekleri bir araçlarına trafikte ceza kesilmeyecek.

Araçlara kesilen trafik cezaları, valilikler tarafından Meclis Başkanlığı’na gönderilecek. Ayrıca, vekil araçları itfaiyelere ve ambulanslara tanınan geçiş üstünlüğünden yararlanacak.

Milletvekillerinin protokoldeki yerleri düzenlenecek. Milletvekilleri, illerdeki törenlerde varsa kuvvet komutanlarından yoksa validen sonra yer alacak. Ayrıca törenlerde, emekli vekiller için de yer ayrılacak. Teklif ile vefat eden milletvekilleri için Ankara dışında yapılacak cenaze törenleri de valiliklerce organize edilecek.

Meclis üyeleriyle eski milletvekilleri ve dışarıdan atanan bakanlar ile süresi sona erenlerle bunların eşleri, anne ve babaları, bakmakla yükümümlü oldukları çocuklarının bütün tedavileri Meclis tarafından karşılanacak.

Yeni yasanın milletvekillerine getireceği bir başka ayrıcalık da, ömür boyu diplomatik pasaport hakkı olacak. Ayrıca milletvekillerine kimlik kartı yerine rozet verilecek.

Milletvekilleri kamuya ait sosyal tesislerden, o tesislerin en üst düzey yöneticisinin imkanları dikkate alınarak yararlanacak.

Milletvekillerinin maaş dışındaki ödenek ve yolluklarının da Başbakanlık Müsteşarı’na denkliği düzenlenecek.Bunun yanı sıra, milletvekilleri, eski milletvekilleri ve dışarıdan atanan bakanlara silah taşıma ve bulundurma ruhsatı verilecek.

ÇİÇEK: VEKİLLERE MAAŞ ARTIŞI YOK

Tartışmalara neden olan teklifle ilgili TBMM Başkanı Cemil Çiçek bir açıklama yapmış ve teklifin maaş artışı getirmediğini ifade etmişti.

Çiçek, özetle şu ifadeleri kullanmıştı: “Bu getirilen yasa milletvekili özlük yasası değil, maaş artışıyla ilgili bir yanı yok. Sadece değişik kanunlarda ya da fiilen uygulamada olan hususların tek bir kanunun çatısı altında toplanmasından ibarettir.

Meseleye böyle bakarsanız değerlendirme farklı olur, bir kıyak geçiliyor tarzında yapmak isterseniz, her kanun metninde bir şey bulabilirsiniz. Bu getirilen teklifle kamuda görevli bir müsteşarın, bir genel müdürün, bir valinin veya bir başka makam sahibinin, sahip olduğu hakların ötesinde bir şey bu teklifle benim bildiğim gelir durumu yok.

Zaten bunlar ya fiilen ya da başkaca kanunların içerisine sıkıştırılmış vaziyetteyken milletvekilliğinin ne olduğunun, hangi statüde olduğunun bir defaya mahsus belirlenmesinden ibarettir."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR