38 bin öğrenci 'nitelik' kurbanı
Milli Eğitim Bakanlığı'nın 8.sınıf öğrencilerinin 2 Haziran'da isteğe bağlı gireceği merkezi sınavla öğrenci alacak okulların listesi ve kontenjanlarla ilgili açıklamasına Türk Eğitim Sen'den tepki geldi.
BURSA , 17 Nisan 2018 Salı, 08:26
38 bin öğrenci 'nitelik' kurbanı

HABER I Burcu SEKMEN I
Açıklanan listeler sonucunda ülke geneli ve özelde Bursa eğitimine ağır bir darbe vurulduğunu ifade eden Türk Eğitim Sen Bursa 2 No'lu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, "Sınavla öğrenci alan okulların büyük çoğunluğu Osmangazi, Nilüfer ve Yıldırım ilçelerinde. Üstelik Bursa'nın 17 ilçesinin 13'ünde sınavla öğrenci alan Anadolu lisesi, 12'sinde Fen lisesi, 8'inde meslek lisesi yok. İznik, Yenişehir, Orhaneli, Keles ve Orhangazi'de ise yalnızca 30'ar kontenjanlı meslek liseleri belirlenmiş. 17 ilçede 38 bine yakın öğrenci tercihi olmayan okula gitmek zorunda kalacak" dedi.

"MECBUREN İMAM HATİP'E"

Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu karar ile öğrencileri imam hatip liselerine gitmeye mecbur bıraktığını savunan Türk Eğitim Sen 1 No'lu Şube Başkanı Metin Öksüz ise, "En son taban puanı 470'lerde olan Anadolu lisesi mahalle lisesine çevrilmiş fakat taban puanları 300 ile 370 arasındaki imam hatip liseleri nitelikli okul sayılmıştır"diye konuştu. Alınan kararın büyük bir kaos yaratacağını ileri süren Türkoğlu, eğitimde fırsat eşitsizliğinin en aza indirgenebilmesi için en azından bu sene için sistemden vazgeçilmesini önerdi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR