40 yıl sonra oğluyla ringe çıktı
Türk boksunun unutulmaz isimlerinden biri olan ve 4 Avrupa şampiyonluğu bulunan eski milli sporcu Cemal Kamacı, oğlu Mustafa'yla gösteri maçında kozlarını paylaştı.
SPOR , 26 Ocak 2016 Salı, 14:42
40 yıl sonra oğluyla ringe çıktı
Türkiye'nin profesyonel bokstaki ilk Avrupa şampiyonu sporcusu Cemal Kamacı, jübilesinden 40 yıl sonra 73 yaşında yeniden ringe çıktı. 

Nafiz Başaran Boks Okulu'nda oğlu Mustafa'yla gösteri maçında kozlarını paylaşan Kamacı, mücadele öncesi ısınma hareketleri yaptı. İkişer dakikada yüzer şınav ve mekik çeken eski milli boksörün, ilerleyen yaşına rağmen formundan bir şey kaybetmediği gözlendi. 

Haftanın üç günü 10 kilometre koştuğunu ve düzenli olarak antrenman yaptığını belirten Kamacı, karşılaşma boyunca oğluna zor anlar yaşattı. 

Müsabakanın ardından değerlendirmede bulunan Kamacı, "Oğlumun biraz kilo fazlası var ancak maşallah elleri kuvvetli. Beni de biraz zorladı" dedi. 

"73 yaşındayım, başımın ağrıdığını hatırlamıyorum. Bu, beslenme ve sporla oldu" diyen Kamacı, şunları söyledi: 

"Her gün evde 40 dakika antrenman yapıyorum. 12 rauntluk bir maça çıkabilirim. Şu anda kilom 58 ila 60 arasında değişiyor ama bir günde 5 kilo bile alabilirim. Müsabakalarda yumruğumuzun gücünü gösterdik ancak bunu ölçecek bir alet, henüz Türkiye'de yok." 

Sporculuk kariyerinde 3 yıl ABD'de kaldığını hatırlatan Kamacı, "Bir gün Muhammed Ali'nin Madison Square Garden'daki antrenmanına gittim. Türk ve Müslüman olduğumu söyleyince beni kucakladı. Temiz, pırıl pırıl bir insan. Boks denilince, Muhammed Ali'den başkası düşünülemez. Daha sonra aynı salonda idman yaptık. Onun antrenörü olan Sidney Martin, Türkiye'ye geldi. Burada 3 ay kaldı ve beni çalıştırdı" şeklinde görüş bildirdi. 

Babasıyla ringe çıkan Mustafa Kamacı da kendisi için zorlu bir karşılaşma olduğunu belirtti. 

İlerleyen yaşına rağmen babasıyla ringe çıkmaktan çekindiğini ifade eden Kamacı, "Boks, akıllı ve zeki adamın işidir. Babam da 'Dayak yemeden, dayak atma' sanatı olarak adlandırdığı bu sporu layıkıyla yerine getirdi" değerlendirmesinde bulundu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR