5 liralık banknotlar değişiyor
Merkez Bankası, 5 liralık banknotların hakim rengini mor olarak değiştirdi. Yeni banknotlar 8 Nisan'da tedavüle çıkarılacak. Halen kullanılan 5 liralık banknotlar 50 liralık banknotlara çok benzediği için kimi zaman karıştırılıyordu.
EKONOMİ , 02 Nisan 2013 Salı, 10:27
5 liralık banknotlar değişiyor

Merkez Bankası'nın konuya ilişkin duyurusu, Resmi Gazete'nin bugünkü  sayısında yayımlandı. Duyuruya göre, 5 liralık banknotun hakim rengi “mor” olarak  belirlendi.

1 Ocak 2009'da tedavüle çıkarılan ve halen tedavülde bulunan E-9 Emisyon  Grubu I. tertip Türk Lirası banknotlara kıyasla, II. tertip 200 TL, 50 TL ve 5 TL  banknotlardaki imzalarda da değişikliğe gidildi. 200 ve 5 liralık banknotlarda  Başkan Erdem Başçı ile Başkan Yardımcısı Mehmet Yörükoğlu'nun, 50 liralık  banknotlarda ise Başçı'nın yanı sıra Başkan Yardımcısı Turalay Kenç'in imzaları  yer alacak.

Söz konusu banknotlar, imzalar ve 5 liralık banknottaki renk değişimi  dışında, boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonlarıyla genel nitelik ve  görünümleri bakımından tedavüldeki banknotlarla aynı olacak. 1. ve 2. tertip  banknotlar birlikte tedavülde bulunacak.

Bu arada, E-9 emisyon grubu 2. tertip 200, 50 ve 5 liralık banknotlar 8  Nisan'da tedavüle verilecek.

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR