600 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak proje
YEKA GES-2 projesinin ihalesini kazanan firmanın, yaklaşık değeri bir milyar doları bulacak bin megavatlık güneş enerjisi santrallerinin sahalarını 24 ay içerisinde hazırlaması ve 60 ay içerisinde elektrik üretimine başlaması gerekecek. İhaleye son teklifler ise 31 Ocak saat 12:00'ye kadar alınacak.
EKONOMİ , 06 Ekim 2018 Cumartesi, 11:31
600 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak proje

Bir milyar dolarlık yatırımla bin megavatlık kapasite kurulmasını hedefleyen Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA GES-2) projesinde şartlar belli oldu. Son teklif tarihinin 31 Ocak olacağı ihaleyi kazanan firmanın santral sahalarını 24 ay içerisinde hazırlaması ve 60 ay içerisinde elektrik üretimine başlaması gerekecek. Ayrıca projede hücre verimliliğinin en az yüzde 21, panel verimliliğinin ise en az yüzde 18 olması gerekirken, bu oranlar sektörün en üst verimlilik kriterini yansıtıyor.

TEKLİF İÇİN SON TARİH 31 OCAK

YEKA GES-2 ihale şartnamesinden derlenen bilgilere göre, son tekliflerin 31 Ocak 2019 tarihinde saat 12.00'ye kadar alınacağı ihaleye şirketler, konsorsiyum veya iş ortaklığı şeklinde katılabilecek. YEKA GES-2 ihalesinde bir önceki güneş YEKA projesinden farklı olarak yabancı yatırımcıların Türk ortaklarla katılma zorunluluğu olmayacak.

YÜZDE 60'I YERLİ OLACAK

Aynı şekilde, bir önceki YEKA GES-1 şartnamesinde bulunan fabrika ve Ar-Ge yatırım şartı yeni ihalede aranmazken, güneş modülü yüzde 60 olmak üzere tesis bileşenleri yerli olacak.

Sektördeki fiyat ve verimlilik trendleri takip edilerek hazırlanan YEKA GES-2 şartnamesine göre, Şanlıurfa- Viranşehir'de 500, Niğde-Bor'da 300 ve Hatay- Erzin'de 200 megavat olarak kurulacak santrallerde hücre verimliliğinin yüzde 21, panel verimliliğinin ise yüzde 18 olması şartı aranacak. Söz konusu oranlar, sektördeki endüstriyel verimlilik seviyeleri açısından en yüksek kriteri içeriyor.

SON 3 YILLIK GELİRİ 600 MİLYON LİRA OLMASI GEREKİYOR

İlgili firmalar, bölgelerden tekliflerini tek bir bölge için veya tüm bölgeler için verebilecek. Her üç bölgeye teklif vermek isteyen firmanın son üç yıllık gelirinin 600 milyon lira seviyesinde olması gerekirken, eğer söz konusu firma bölgelerden birine veya ikisine teklif vermek isterse gelir seviyesi kapasite oranında hesaplanacak.

İHALEYİ KAZANAN 60 AY İÇERİSİNDE ÜRETİME BAŞLAYACAK

Öte yandan, kilovatsaat başı 6,5 dolar/centten açılacak ihaleyi kazanan firmanın sahayı 24 ay içerisinde hazırlaması, 60 ay içerisinde de elektrik üretimine başlaması gerekecek. Üç ayrı sahada kurulacak toplam bin megavatlık santraller yılda 1,9 milyar kilovatsaat elektrik üretirken, bu üretimle 600 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının YEKA GES-2 ihalesine ilişkin ilanı bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak süreç başlamıştı. Daha önceki güneş YEKA ihalesinde ise tavan fiyat kilovatsaat başı 8 dolar/centten açılırken, ihalede kilovatsaat başı 6,99 dolar/cent en iyi teklif olarak kayıtlara geçmişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR