ABD Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Satterfield, ABD Temsilciler Meclisinde oylanan yasa tasarılarıyla ilgili Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.
GÜNDEM , 30 Ekim 2019 Çarşamba, 10:17
ABD Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

ABD Temsilciler Meclisi'nin 1915 olaylarını soykırım olarak tanımasını öngören tasarı ile Barış Pınarı Harekatı ile bağlantılı olarak Türkiye'ye yaptırımlar uygulanmasını öngören yasa tasarısını kabul etmesine Ankara diplomatik açıdan da en üst düzeyde tepki gösterdi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. ABD Büyükelçisinin çağrılmasını Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamayla duyurdu. Açıklamada, "ABD Temsilciler Meclisince 1915 Olayları ile ilgili alınmış olan tarihi ve hukuki dayanaktan yoksun karar ve Barış Pınarı Harekatı ile bağlantılı olarak ülkemize yaptırımlar uygulanmasını öngören yasa tasarısı ile ilgili olarak ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştır" denildi.

ABD Büyükelçisine, alınan kararların Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Türk halkı nezdinde hiçbir geçerliliği olmadığı vurgulayarak, bunun iki ülke arasındaki stratejik ortaklık ile de bağdaşmadığı belirtildi.

SKANDAL İKİ KARAR

1915 Ermeni olaylarının soykırım olarak tanınmasını öngören karar tasarısı ile Türkiye'ye Suriye'nin kuzeyine gerçekleştirdiği Barış Pınarı harekâtı nedeniyle yaptırımlar öngören yasa tasarısı ABD Temsilciler Meclisi'nde kabul edildi.

"Ermeni soykırımını anmanın ABD politikası olduğu, soykırımı inkâr çabalarının reddedildiği ve bu konuda eğitimin desteklendiği" ifade edilen tavsiye niteliğindeki karar tasarısının bağlayıcılığı bulunmuyor. Söz konusu karar 405 'evet'e karşı 11 'hayır' oyu ile geçti. Benzer tasarı 2010'da da gündeme gelmiş, Türkiye'nin tepkisi üzerine dönemin başkanı Barack Obama'nın devreye girmesiyle Temsilciler Meclisi'nde oylanmamıştı.

Türkiye'ye yaptırım öngören yasa tasarısı ise 400 'evet'e karşı 16 'hayır' ile kabul edildi. Tasarı sonraki aşamada Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato'da ele alınacak. Burada da kabul edilmesi halinde son onay için ABD Başkanı Donald Trump'ın önüne gidecek. Trump'ın veto yetkisi bulunuyor. Pakette Suriye operasyonuyla ilgili Türk yetkililere vize verilmemesi ve varsa ABD'deki varlıklarının dondurulması gibi yaptırımlar yer alıyor. Ayrıca Türk savunma sanayi ve Halkbank da hedef alınıyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ermeni tasarısının kabulünün ardından "utanç verici bir karar" diyerek ABD'li vekillere tepki gösterdi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR