ABD'de hortum dehşeti
ABD'nin Oklahoma eyaleti meteorolojik felaketin hedefi oldu. Eyalet merkezini ve çevresini vuran hortumda ölenlerin sayısı 91'e ulaştı. Yaklaşık 800 metre çapında olan hortum saatte 320 kilometre hızla ilerlerken üzerinden geçtiği evleri yerle bir etti. Hortumun yıktığı binalar arasında bir ilkokul ve hastane de bulunuyor.
DÜNYA , 21 Mayıs 2013 Salı, 10:07
ABD'de hortum dehşeti

AFP'ye konuşan sağlık yetkilileri, hortumda yerle bir olan Moore kasabasında ölenlerden 20'sinin ilkokul öğrencisi olduğunu açıkladı. Hortum uyarısının yapılmış olmasına rağmen okulların tatil edilmemesi felaketin boyutunu artırdı.

Hastanelerde 70'i çocuk 145 kişinin tedavisi devam ederken, yetkililer ölü sayısının artmasından endişe ediyor.

Şiddetli kasırga vurduğu yerleşim bölgelerinde büyük paniğe yol açarken, ciddi maddi hasarlar meydana geldi. Dev hortumun etkili olduğu şehirlerde yüzlerce kişi bölge hastanelerine kaldırıldı. Oklahoma City’de halk sirenlerle uyarılırken, işyerleri kapatıldı, birçok bölgede elektrikler kesildi ve öğrenciler okullardan tahliye edildi.

Kasırga ve hortumlar, ABD'nin kuzey ve merkez eyaletlerinde 15 Mayıs’tan bu yana devam ediyor. Hortum geçtiği yerdeki bütün binaları yerle bir etti.

OBAMA'DAN TAZİYE VE DESTEK TELEFONU

ABD Başkanı Barack Obama kasırga mağduru Oklahoma eyaletinin Valisi Mary Fallin’i arayarak taziye mesajında bulundu. Mesajında, eşi ”First Lady” Michelle Obama’nın ve kendisinin dualarının Oklahomalılarla olduğunu belirten Obama, yönetiminin Federal Acil Durum Yönetim Dairesi’yle gerekli yardımı yapacağını bildirdi.

Moore banliyösünde sayısız evi yerle bir eden ve iki okulun yıkılmasına neden olan hortum, Kansas ve Iowa eyaletlerinde de etkili oluyor. Felaket gündüz saatlerine denk geldiği için Oklahoma’daki bazı okulların yıkılması sonucu can kaybının artabileceği de belirtildi. Oklahoma yetkilileri, pazar günü de Shawnee bölgesinden 79 yaşındaki Glen Irish ve 76 yaşındaki Billy Hutchinson’ın meteorolojik afetin getirdiği yıkım nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

HIZI 320 KİLOMETREYİ BULUYOR

Oklahoma City’yi vuran hortumun yaklaşık 800 metre çapında olduğu ve hızının yer yer 320 km'yi bulduğu kaydedildi. Pazar günü ABD'li meteoroloji yetkilileri yaklaşan hortum için uyarıda bulunmuştu.

YILDA ORTALAMA 800 HORTUM

Havanın çok güçlü yükselmesi sonucunda doğan girdaplardan birisi olan hortumlar, çok sayıda can kaybına ve maddi zarara neden olan, en tehlikeli hava olaylarından biridir. Dünyanın pek çok yerinde görülebildiği halde, en sık ve en güçlü olarak ABD'de oluşmaktadır. Yalnız ABD'de her yıl ortalama 800 kadar hortum olduğu ve bu olaylarda yaklaşık 80 kişinin hayatını kaybettiği, 1500 kişinin de yaralandığı bildirilmektedir. Türkiye'nin bulunduğu enlemlerde pek görülmeyen hortumlar, son yıllarda sık olmasa da özellikle güney kıyılarımızda görülmektedir.

Hortumun şiddetli rüzgarlarının hızı saatte 483 kilometreye ulaşabilmektedir. Genellikle kuzey yarım kürede saat ibresinin ters yönünde, güney yarım kürede ise saat ibresi yönünde dönerler. Bunun aksi yönünde olanlara çok nadir rastlanır. Çoğu hortum kuzeydoğuya doğru 16-32 km/saat hızla hareket eder. Hortumlar genellikle bir saatten daha az sürerler ve yaklaşık 32 kilometre yol alırlar. Ancak birkaç dakika süren veya saatlerce sürerek 100 kilometreden fazla yol alanları da gözlenmiştir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR