ABD'den flaş Fethullah Gülen açıklaması
Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Türkiye'nin, Terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'in iade edilmesi talebine ilişkin 20 Ocak'tan önce bir gelişme beklemediklerini söylerek "ABD Adalet Bakanlığı, Türk hükümetinin yaptığı iade talebini destekleyecek ne gibi delillerin olduğunu tespit etmek için Türk muhataplarıyla birkaç aydır yakın bir şekilde çalışıyor" dedi.
GÜNDEM , 10 Ocak 2017 Salı, 09:47
ABD'den flaş Fethullah Gülen açıklaması

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Türkiye'nin,  Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in iade edilmesi talebine  ilişkin 20 Ocak'tan önce bir gelişme beklemediklerini ifade ederek, "(ABD) Adalet  Bakanlığı, Türk hükümetinin yaptığı iade talebini destekleyecek ne gibi  delillerin olduğunu tespit etmek için Türk muhataplarıyla birkaç aydır yakın bir  şekilde çalışıyor." dedi.

Earnest, günlük basın toplantısında, FETÖ elebaşı Gülen'in iade süreci  ile Türk-Amerikan ilişkilerinin son durumuna ilişkin soruları cevapladı.

Josh Earnest, Türkiye'nin, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iade  edilmesi talebine ilişkin, "Adalet Bakanlığı, Türk hükümetinin yaptığı iade  talebini destekleyecek ne gibi delillerin olduğunu tespit etmek için Türk  muhataplarıyla birkaç aydır yakın bir şekilde çalışıyor." açıklamasını yaptı.

Bu sürecin ne aşamada olduğuna dair elinde güncel bir bilgi olmadığını  söyleyen Beyaz Saray Sözcüsü, "20 Ocak'tan önce konuya ilişkin bir gelişme  beklenip beklenmemesi gerektiği" yönündeki soruya da bu tür süreçlerin zaman  aldığı vurgusunu yaparak, "Bilmiyorum" yanıtını verdi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile  yaptığı son telefon görüşmesine ilişkin de değerlendirmeler yapan Earnest,  Obama'nın, İstanbul'daki terör saldırısında hayatını kaybedenler için  Cumhurbaşkanı Erdoğan'a taziye dileklerini ilettiğini hatırlattı.

"Türkiye, ABD'nin çok önemli bir NATO müttefikidir. Nadiren ortaya  çıkan bazı farklılıklarımıza rağmen Türkiye ile olan güçlü iş birliğimize değer  veriyoruz." diyen Josh Earnest, her iki ülke vatandaşlarının güvenliklerinin  Washington ile Ankara'nın en önemli önceliği olduğunu vurguladı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR