ABD donanmasından 'skandal' paylaşım
Donanmanın, kuruluşunun 241. yıl dönümü dolayısıyla Twitter'daki paylaşımında Trablus kıyılarında Türk bayrağıyla savaşan askerlerin öldürüldüğü gösteren temsili tabloyu kullanması tepki çekti.
DÜNYA , 14 Ekim 2016 Cuma, 06:56
ABD donanmasından 'skandal' paylaşım
ABD Donanması, kuruluşunun 241. yıl dönümü  dolayısıyla sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 1801-1805 yıllarında  Trablus kıyılarında Türk bayrağıyla savaşan askerlerin öldürüldüğünü gösteren  temsili tabloyu kullandı. 

Donanmanın resmi Twitter hesabında, "Amerika'nın denizcileri çetin,  cesur ve hazırdır." ifadesine yer verilen iletide, elinde Türk bayrağıyla savaşan  askerlerin öldürüldüğünü gösteren temsili bir tablonun kullanılması tepki çekti.

Söz konusu temsili tabloda, 1801-1805 yıllarında Libya'nın Trablus  bölgesinde ABD ile Osmanlı Devleti'ne bağlı Berberi devletleri (Fas, Cezayir,  Tunus ve Libya) arasında yaşanan 1. Berberi Savaşı'nın konu edildiği biliniyor.

Savaşın sonunda ABD, Akdeniz'e girişte Berberi korsanlarına ödedikleri  yüklü miktarda vergiden muaf olma hakkını elde etmişti.

1. Berberi Savaşı'nı tarih öğretileri bakımından önemli gören ABD  Donanmasının, içinde Türk bayrağı olan bu tür bir temsili tabloyu kurumsal  hesabından paylaşmayı neden tercih ettiği ise henüz bilinmiyor.

Twitter'daki söz konusu iletiye tepki gösteren çok sayıdaki Türk ve  yabancı kullanıcı, bunun Türk-Amerikan ilişkilerinin içinden geçtiği hassas  döneme uygun bir paylaşım olmadığı konusunda birleşti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR