ABD heyeti: S-400'lerden vazgeçin, F-35 yaptırımları kalksın
Ankara'da bakanlık yetkilileriyle görüşen ABD Kongresi'nden bir heyetin Türkiye'ye, S-400 füzelerinden vazgeçilmesi koşuluyla F-35'lerle ilgili yaptırımların kaldırılabileceği mesajı verdiği belirtildi.
GÜNDEM , 27 Ağustos 2018 Pazartesi, 18:45
ABD heyeti: S-400'lerden vazgeçin, F-35 yaptırımları kalksın

ABD Kongresi'den bir heyet, Dışişleri ve Savunma Bakanlığı yetkilileriyle görüştü. ABD'den Ankara'ye gelen heyetin başkanlığını Michael R. Turner yapıyor. Türk heyetin başkanlığını ise Osman Aşkın Bak yaptı.

ABD HEYETİ S-400 RAHATSIZLIĞINI BELİRTTİ

NTV'nin aktardığına göre, Türk heyet ile ABD heyeti, F-35, S-400 ve terör örgütü PKK konusunu görüştü. ABD heyeti, Türkiye'nin S-400'lerden vazgeçmesi durumunda F-35'lerle ilgili yaptırımların kaldırılabileceği mesajı verdi. Heyetin, "İlişkilerin düzelmesini istiyoruz. S-400'lerden vazgeçin, F-35'ler için engel kalksın" dediği aktarıldı.

TÜRK HEYETİNİN ABD'DEN İSTEDİKLERİ

ABD heyeti, Türkiye ile ilişkilerin iyileştirilmesi mesajını verirken, Türk heyeti ABD Kongresi'nin Türkiye'ye karşı olumsuz tavrını kaldırmasını istedi. Türk heyeti, terör örgütü PKK ile mücadelede ABD'nin üzerine düşeni yerine getirmediğini, daha fazla işbirliği yapması gerektiğini belirtti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR