Afrin'den sonraki hedefi Mehmetçik açıkladı
Afrin'de kontrolün sağlanmasının ardından Mehmetçik, bundan sonraki hedefin neresi olacağına sorusuna, "Kandil'e Membiç'e Musul'a Kerkük'e Halep'e gireceğiz." diye yanıt verdi.
GÜNDEM , 18 Mart 2018 Pazar, 15:17
Afrin'den sonraki hedefi Mehmetçik açıkladı

Mehmetçik; "Devletimiz, milletimiz sağ olsun. Şimdiye kadar herhangi bir zorlukla karşılaşmadık" dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Ordusu'nun Afrin merkezini de teröristlerden temizlemesinin ardından duygularını ifade eden bir Türk askeri, Afrin ilçesinin kontrol altına alınmasını "18 Mart şehitler günü için" şeklinde değerlendirdi.

BUNDAN SONRAKİ HEDEF NERESİ?

Türk askeri bundan sonraki hedefin neresi olacağına sorusuna da " Kandil'e Membiç'e Musul'a Kerkük'e Halep'e gireceğiz" şeklinde cevap verdi. Bir diğer Türk askeri ise " Allah'a çok şükür aldık, hiçbir sıkıntı yok. Devletimiz milletimiz var olsun. Yeni hedefimiz kızıl elma! Başka yer de daha ötesi de yok" ifadelerini kullandı.

"TÜRK'ÜM ÖNÜNDE HİÇBİR ŞEY DURAMAZ"

"Türk'ün önünde hiçbir şey duramaz! Başka da diyecek bir sözüm yok" diyen bir diğer Türk askeri şimdiye kadar hiç zorlanmadıklarını ve operasyonların onlar için çok basit olduğunu belirtti. Afrin Kantonu yönetim binasının balkonuna Türk bayrağı asan Türk askeri ise " Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 18 Mart Şehitler Günü'nde Türk milletine ve tüm şehitlerimize armağanıdır" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN, ÇANAKKALE'DE AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103'üncü yıl dönümü töreninde yaptığı açıklamada, Afrin şehir merkezinin kontrolünü sağladığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin'de Türk bayrağı ve ÖSO bayrağının dalgalandığını kaydederek, "Sözlerimin hemen başında bir müjdeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Afrin şehir merkezi TSK desteğindeki ÖSO mensupları tarafından saat 8.30 itibariyle kontrol altına alınmıştır. Afrin şehir merkezinde terör örgütünün paçavraları değil huzurun ve güvenin sembolleri dalgalanıyor. Şu anda orada Türk bayrağı dalgalanıyor, ÖSO'nun bayrağı dalgalanıyor. Rabbimize hamd ediyorum. Kahraman Mehmetçiklerimize şükranlarımı sunuyorum. Ülkelerinin geleceği için mücadele eden ÖSO mensuplarına şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum" dedi.

TSK: ŞEHİTLERİMİZİN RUHLARI ŞAD OLSUN

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise Afrin'deki mayın ve el yapımı patlayıcı arama ve imha çalışmalarının devam ettiği açıklandı. TSK açıklamasında, "Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından Afrin şehir merkezi kontrol altına alınmıştır. Mayın ve el yapımı patlayıcı arama çalışmaları devam etmektedir. Şehitlerimizin ruhu şad olsun!"

3 BİN 700'ÜN ÜZERİNDE TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Harekatın başından bu yana teröristler tarafından sınır hattında bulunan Hatay ve Kilis'e 94 roket ve füze atıldı. Bu saldırılarla 7 sivil vatandaş hayatını kaybederken, 113 kişi de yaralandı. Harekata katılan Türk askerlerinden 46'sı, ÖSO mensuplarından ise 116'sı şehit oldu. Başarıyla yürütülen harekatta 103'ü dün geceden bu yana toplam 3 bin 700'ün üzerinde terörist de etkisiz hale getirildi.

'FIRAT KALKANI'YLA AFRİN-KOBANİ KANTONLARININ BİRLEŞMESİ ENGELLENDİ

TSK'nın yine ÖSO ile birlikte 24 Ağustos 2016'da başlattığı ve 29 Mart 2017'de tamamlanan 'Fırat Kalkanı Harekatı'yla da 243 meskun mahalde, 2 bin 15 kilometrekarelik alanın kontrol sağlanarak Cerablus-El Bab hattı teröristlerden temizlendi. 67 Türk askerinin, 600 de ÖSO mensubunun şehit olduğu 'Fırat Kalkanı Harekatı'nda, 3 bini aşkın terörist etkisiz hale getirildi. Bu harekatla; terör örgütünün Türkiye sınırında Afrin ve Kobani kantonlarının birleştirilmesi engellenerek bölgedeki halk zulümden kurtarıldı.

ABDULLAH AĞAR: MEHMETÇİK VE ÖSO AFRİN'İN KALBİNDE

Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, başarıyla yürütülen harekatı DHA'ya değerlendirdi. Ağar, Afrin'in kalbine düzenlenen operasyonun, harekatın 57'nci gününe denk getirilip, 57'nci Alay şehitlerine atfedildiğini söyledi. Abdullah Ağar, şöyle dedi:

"Çanakkale 57'nci Alay'ın tüm askerleri şehit olmuştu. Afrin harekatı, 57'nci günde başladı ve Çanakkale Zaferi'nin yıldönümünde Mehmetçi o anlamlı günde Afrin'in kalbinde Türk bayrağını dalgalandırdı. Dün gece başlayan Afrin harekatı, büyük bir askeri akıl ve hızla gelişti. Farklı yön ve istikametlerden büyür bir hızla gelen birlikler, Afrin'in kalbinde buluştu. PKK tutunamadı. Dün gece çok şiddetli çatışmalar oldu ve bugün PKK'nın ortada olmadığını görüyoruz. Bundan sonraki süreç devam ediyor, tam anlamıyla bitmiş değil. Ama şu an Mehmetçik ve ÖSO Afrin'in kalbinde. En sembol alanlarında en kritik alanlarda askerimiz bulunuyor."

"HER AN KAHPECE BİR SALDIRIYLA KARŞI KARŞIYA KALINABİLİR"

Ağar, patlayıcı tuzaklarına da dikkat çekerek, teröristlerin her an hainliğini sürdürebileceğini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Özellikle tüneller, menfezler, dehlizler PKK'nın saklanmış ve kahpelik yapabileceği önem kazanmış durumda. Patlayıcıların temizlenmesi gerekiyor. Tünellerin deşifresi PKK'nın silah ve mühimmatlarının toplanması, masum ve terör unsurlarının birbirinden ayrıştırılması, bu saatten sonra çok önemli. Her an kahpece bir saldırıyla karşı karşıya kalınabilir. En ufak bir zafiyete yer verilmeden harekat tüm hassasiyetleriyle devam ediyor.

"EN AZ 5 BİN TERÖRİST ETKİSİZ HALDE"

Ağar, bölgede etkisiz hale getirilen terörist sayısının ise en az 5 bin olduğunu ifade ederek, "Türk Silahlı Kuvvetleri, etkisiz hale getirilen terörist sayısını en son 3 bin 530 olarak açıkladı. Ancak bu rakam aslında aha fazla. TSK kendi tespit ettiklerini açıklıyor. TSK'nın temel vazifesi, harekat olduğu için teröristlerin sayısına fazla bakmıyor. Harekatta PKK tarihinde ilk defa bu kadar eğitilmiş dağ kadrosu zayiatı veriyor. Harekatta en az 5 bin terörist etkisiz halde" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR