AK Parti aday adayları için en kritik gün
AK Parti, aday belirlemede ikinci adım olan mülakata bugün geçiyor. 12 ayrı komisyon, aday adaylarını mülakata alacak.
GÜNDEM , 06 Mart 2015 Cuma, 09:27
AK Parti aday adayları için en kritik gün
Aday belirlemenin en önemli aşamalarından biri olan mülakat süreci için, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun A Takımı'ndaki isimlerin başında olduğu 12 ayrı komisyon oluşturuldu. Her komisyonun başında M.Ali Şahin, Mustafa Şentop, Süleyman Soylu, Beşir Atalay, Öznur Çalık, Nüket Hotar gibi isimler yer alıyor.

AK Parti'de aday adayları temayül yoklamalarının ardından bugünden itibaren Seçim İşleri Başkanlığı'nın koordinasyonunda Genel Merkez'de tek tek mülakata alınacak.

 En çok başvurunun olduğu ve en fazla milletvekili adayının yarışacağı İstanbul bölgesinde mülakatları Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin koordinasyonundaki ekip yapacak.

Ankara'nın aday adaylarıyla Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop ve üç üye görüşecek. Diğer iller gruplar halinde MYK üyelerinin başkanlığındaki alt komisyonlara verildi.

Mülakatlarda, aday adaylarının vizyonları, birikimleri, nitelikleri, geleceğe dair planları, Türkiye ve Ak Parti'ye ilişkin hedefleri, konuşmaları komisyonlar tarafından mercek altına alınacak. Ardından, temayül sonuçları, anketler, kanaat önderleri ve STK'ların görüşleriyle bir araya getirilen veriler ışığında hazırlanan raporlar, son aday tespiti için Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki Üst Komisyon'a aktarılacak.

Öte yandan geçtiğimiz hafta sonu milletvekili aday adaylarını temayül yoklamasına alan AK Parti’de  Bursa adaylarının mülakat takvimi belli oldu.  

AK Parti’de aday olan 213 isim üç günde genel merkezde mülakata alınacak. 70’er kişilik gruplar halinde Ankara’ya gidecek olan aday adayları AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun başkanlık edeceği milletvekilleri Hamza Dağ ve Yiğit Aslan’dan oluşan genel merkez yönetimi ile görüşecek.  

Alfabetik sıraya göre Ankara’ya gidecek olan milletvekili aday adaylarından ilk grup 9 Mart, ikinci grup 10 Mart, üçüncü grup da 11 Mart’ta görüşecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR