AK Parti'den çatı adaya fıkralı gönderme
AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik Kanal 24 televizyonunun yayınına katılarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi.
GÜNDEM , 16 Haziran 2014 Pazartesi, 17:34
AK Parti'den çatı adaya fıkralı gönderme

Çelik konuyla ilgili şunları söyledi:

Hayırlı olsun öncelikle. Kimi aday göstereceklerine kendileri karar verecekler. Ana muhalefet ve ikinci büyük muhalefet partisi çatı aday koydular. Hayırlı olmasını diliyorum. Ama şunun bilinmesi gerekiyor. Sizin kimi aday gösterdiğinden ziyade halkın kime teveccüh göstereceği önemlidir. Türkiye’de taban ve tavan aynı şeyi söylemiyor.

Şunun altını çizmek isterim, sayın Akif Hamzaçebi basın toplantısı yaptı. Şunun altını çizdi: “Bizim muhalefet olarak uzlaştığımız tek şey cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmasın” dedi.

KARADENİZ FIKRASI ANLATTI

Temel’le Dursun birbirlerinin düşmanı. İkisi de idama mahkum olmuş. ‘Temel senin son arzun nedir’ demişler. Temel ‘anamı görmek istiyorum’ demiş. Dursun’a sormuşlar. Dursun Temel’in gözlerine kin dolu bakmış ve ‘Temel anasını görmesin’ demiş.  ‘Temel anasını görmesin’ siyasetidir.

CHP bir CHP’liyi aday gösteremiyor, MHP bir MHP’liyi aday gösteremiyor. Kılıçdaroğlu şunu biliyor, diyelim ki Baykal’ı veya bir başka birini aday gösterirsem, ola ki benim aldığım oydan fazla olursa benim halim nice olur. Bahçeli de biliyor ki, bazı isimler sayın Bahçeli’den fazla prim yapar. Şuraya gelelim bir kere ben sayın İhsanoğlu ile ilgili, şahsiyetiyle ilgili, görevleriyle ilgili şu anda bir şey söylemeyeceğim. Çünkü adaylığı tam kesinleşmedi. Herkes meydana çıktıktan sonra halk çıkacak ve kararını verecek.

Sayın İhsanoğlu ile dediği gibi, herkes müracaatları yaptıktan sonra, YSK’nın belirlediği takvim var. o zaman bizim söyleyeceklerimiz var. ben şunları ifade etmek istiyorum. Hem Kılıçdaroğlu ve Bahçeli, sürekli “siyasetçi olmasın” dediler. Hayretler içerisindeyim, bu siyaset bu kadar kötü bir şeyse niçin yapıyorlar siyaseti? Kendilerini aşağıladıklarının farkında değiller.

Mansur Yavaş’ı koyarsak, CHP’nin oyu MHP’nin oyu Ankara’da yüzde 63 ediyordu. Peki Mansur Yavaş kaç oy aldı? Siyasette evdeki hesap çarşıya uymuyor. AK Parti’nin 2007-2009’daki oy ortalaması yüzde 44-45’ti. Genel ve mahalli seçimi ikiye bölün yüzde 44-45’tir. Bugün yüzde 45,5. Oy oranı yüzde 44-45 iken AK Parti referandumda yüzde 58 aldı. MHP tabanı, kusura bakma Bahçeli senin gibi düşünmüyorum dedi ve gitti verdi. CHP’ye aldırış etmeyen, tavanını çok önemsemeyen, ama geçmişte oyunu onlara vermiş insanlar gitti verdi.

CHP de MHP de birleşmesi, CHP ve MHP’ye sonuç getirmedi. Seçimde kazanan yine AK Parti’nin tezleri oldu. CHP’li seçilemez diyor, MHP’li de seçilemez diyor. Ne yapalım? Efendim muhafazakar olsun, bürokrat da olsa, belki bununla kurtarırız kendimizi. Vural Savaş, Sabih Kanadoğlu aday falan yapılmıyor. Bütün CHP kadrolarının bunun arkasında kilitlenmesini beklemek bir hayal olur.

Biz bazı solcuları aday gösterdik. CHP’nin ona oy vermesini bekler değil mi birileri? Verdiler mi? Vermediler. Kendi dünyalarında siyasi atmosferlerinde bir aday bulamadılar. Gittiler İhsanoğlu’nu buldular. Biz de diyoruz ki bakın, muhafazakar camiadan medet ummaları, oradan birine sarılmaları onları kurtarmayacak. Hiç zorlamaz, bütün taklitler.

Mesela DYP 95 seçimine giderken milliyetçileri vitrine taşıdı. MHP tabanı oy verecek diye, MHP tabanı oy vermedi.

İLK TURDA BİTER Mİ?

Ben kesinlikle 10 Ağustos’ta bu iş birinci turda biter. İster sayın Erdoğan, ister sayın Gül, ister başka bir arkadaş olsun. AK Parti’nin göstereceği aday tek başına AK Parti’den almayacak.

İHSANOĞLU İÇİN ATTIĞI TWEETLER

O defterleri henüz açmadık. Ben geçmişte o anlamda söylediğim her sözümün, kelimemin arkasındayım. Onlar bana aittir. Daha başka söyleyecek şeyler de var. onları daha farklı zamanlar da konuşacağız. Tavan çatı falan tamamen uçmuştur. Ha bir şey daha var.

İslam işbirliği konferansı başkanıydı İhsanoğlu. Bizim seçtirdiğimiz. Şimdi üniversite rektörleri, Abdullah Gül tayin etmiştir. İlle AK Parti’den aday olacak diye bir şey yok. İhsanoğlu da, sayın Başbakanımızın büyük gayretleri sonucu takdim edilmiş bir adaydır. Sayın İhsanoğlu’nun, genel sekreterliği kendi propagandasıyla bilek gücüyle olmuş bir şey değil. hükümetin yaptığı bir şey. Bu bir siyasi mühendisliktir.

Mehmet Ali Bayar’ı tanırsınız. Bizim medya büyük manşetlerle getirdiler merkez bağına geçirecekler falan, olmadı. İlhan Kesici dediler olmadı. Tantan’a parti kurdurttular olmadı. CHP’li vekil bile diyor ki, bizimle paylaşılan isimler arasında bu yoktu diyor. Şu şu şu kim olsun? senin istediğin kimdir? Hiç akla gelmeyen, CHP’li vekillerin bile hemfikir olmadığı bir adayı çatı adayı diyorsunuz. CHP milletvekilinin henüz sempatiyle bakmadığı bir adaya bütün CHP tabanı niçin olumlu baksın?

Bir çok açıklama var. Efendim biz sağa açılmıştık İslamcılığa açılıyorduk diyenler var. bu çatı patır kütür akar diye tweet atan vekiller var. CHP’li vekilleri bile hoşnut etmeyen bir aday. MHP’ye gelince, MHP’nin tabanı milliyetçi muhafazakardır. Ulusalcılık farklı şeylerdir. Bugünkü çatısı ulusalcıdır. Ulusalcı bütün manevi sinirleri alınmış milliyetçiliktir. Dolayısıyla referandumda o ekibin aslında önemli bir kısmı AK Parti’yi desteklediğini biliyorum. MHP’de de karşılık bulacağı tahmininde değilim.

İHSANOĞLU NEDEN KABUL ETTİ

Onu bilemem. Sayın İhsanoğlu’nun AK Parti’ye karşı ciddi bir tavır içinde olan medyayla haşır neşir olduğunu biliyoruz. Bu konuda söylenecek çok söz var. benim üzerinde durduğum şey budur. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen gösterilse, herkes derdi ki rektörlük yapmış, belediye başkanlığı yapmıştır diyebilir. Ama özellikle siyasetçi olmasın, bunu diyen kim siyasetçi. Efendim bu herkesin cumhurbaşkanı olacak. Atatürk herkesin cumhurbaşkanı değildi o zaman? Demirel, Özal, Abdullah Gül de herkesin cumhurbaşkanı değildi.

Gelelim Sayın Sezer’e. İttifak diyoruz ya. O da bir çatı adaydı. Sadece CHP’nin MHP’nin değil, DSP’nin. DSP MHP ANAP DYP ve Fazilet Partisi. Anayasa Mahkemesi başkanı olarak söylediği bazı demokratik ifadeler, demokrat tavır sergilemesi, hukuk devletini ön plana çıkarması o zaman Fazilet Partileri cezbetti. Ben Ahmet Necdet Sezer’e hiç oy vermedim. Aday gösterdiler, çatı baca adayı deyin. Sözüm ona bir sivildi. Siyasetçi olmasın dendi. Getirdiler Ahmet Necdet Sezer bu ülkeye 7 yıl vakit kaybettirdi. Cumhurbaşkanlığı bir faciaydı.

Bu seçimde iki şey yarışacak, yeni Türkiye mi yeni Türkiye mi…

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR