Akaryakıt'ta yeni dönem
Akaryakıt fiyatının belirlenmesinde yeni bir metodoloji geliştirildi.
EKONOMİ , 04 Kasım 2014 Salı, 14:21
Akaryakıt'ta yeni dönem
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıt fiyatlarının belirlenmesine yönelik yeni bir metodoloji belirlediklerini açıkladı.

TAVA FİYAT DEĞİL

EPDK'dan yapılan yazılı açıklamada Yılmaz, söz konusu karar ile tavan fiyat belirlemesi yapılmadığının altını çizerek, kurulun amacının sektördeki şirketlerin geleceğe ilişkin öngörü yapabilmelerini teminen EPDK'nın fiyat takip metodolojisinin şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşmak olduğunu belirtti.

FİYATLAR YAKINDAN TAKİP EDİLECEK

Yılmaz, "EPDK'ya gelen bu görüşler sonrasında dün yaptığımız kurul toplantısında, Kurumumuzca Petrol Piyasası Kanunun 10'uncu maddesinde belirtilen hususlara göre akaryakıt fiyatlarının nasıl takip edileceğine ilişkin olarak akaryakıt fiyatlarının takibine ilişkin kurul kararı alınmıştır" dedi.

Türkiye'de 1998-2004 döneminde akaryakıt fiyatları kamu tarafından belirleniyordu. Petrol Piyasası Kanunu ile birlikte, 1 Ocak 2005'ten itibaren fiyatlar serbest piyasada dağıtım şirketleri tarafından belirlenmeye başlandı.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Ancak, serbestleşme sonrasında piyasada aşırı yüksek fiyat uygulamasıyla karşılaşma ihtimaline karşın; kanunda fiyatın nasıl belirleyeceğine dair kriter getirildi ve fiyat belirlemesinde en yakın serbest piyasalardaki fiyat oluşumu referans gösterildi. EPDK, 2009 ve 2014 yıllarında iki defa piyasaya tavan fiyat müdahalesinde bulundu.

BELİRSİZLİKLER ORTADAN KALKTI

Yılmaz, "Alınan bu kararla fiyat takip metodolojisine ilişkin belirsizlikler ortadan kalktı; bundan böyle dağıtım şirketleri, artık akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde nasıl bir hesap yapılması gerektiğini daha net biliyorlar" dedi.

EPDK açıklamasında yeni metodolojinin içeriğine dair bilgi yer almadı. Yeni metodoloji Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR