Akcigerleriniz kaç yaşında?
Bursa'da, 19 Kasım “Dünya KOAH Günü” dolayısı ile bir AVM'de vatandaşlara KAOH testi yapıldı.
BURSA , 22 Kasım 2014 Cumartesi, 15:02
Akcigerleriniz kaç yaşında?
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı ile Sağlık İl Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği “Akciğerleriniz kaç yaşında?” isimli program çerçevesinde Korupark’ta “Solunum Testi” standı açıldı. Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ idaresinde açılan solunum testi standında, vatandaşlarla gün boyu görüşüldü, anket yapıldı. Vatandaşlar ücretsiz solunum testinden geçirildi. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi stajyer doktorları da KOAH hastalığı hakkında vatandaşları bilgilendirdi.

KOAH NEDİR?

Hastalık büyük oranda sigara dumanı ve bazı kişilerde diğer zararlı gaz ve parçacıklara bağlı olarak gelişen soluk yollarının mikrobik olmayan bir iltihabı sonucu oluşur. Bu iltihaplanma sonucu hava yolları daralır. Normalde balon gibi rahatlıkla daralıp genişleyen hava kesecikleri, bu özelliklerini yitirir, yıpranır ve normal boyutlarına geri gelemez hale gelir. Kişi soluk verdiğinde bir miktar hava akciğerlerde hapis kalır. Bu durum kirli havanın dışarı atılmasını ve temiz havanın içeri alınmasını güçleştirir ve akciğerlerde kalıcı hasar gelişir.

Acaba KOAH’lı mısınız? Sigara içiyor musunuz? Öksürüyor musunuz? Balgam çıkarıyor musunuz? Yaşıtlarınızla aynı hızı tutturmakta zorlanıyor musunuz? Nefesiniz daralıyor mu? Bu sorulara cevabınız ‘evet’ ise KOAH’lı olabilirsiniz. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Mehmet Karadağ’ın verdiği bilgiye göre; dünyada 600 milyon KOAH’lı var. Türkiye’de 17 milyon sigara içen kişi bulunuyor ve bunun 7-8 milyonu veya en az 5 milyonu KOAH hastası, ama bunların yüzde 90’ı kendisinin KOAH’lı olduğunu bilmiyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR