AKMP, 24 Haziran seçimleri için Türkiye'ye gözlemci gönderiyor
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin (AKPM), 24 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine Türkiye'ye 33 gözlemciden oluşan bir heyetini göndereceği belirtildi.
GÜNDEM , 31 Mayıs 2018 Perşembe, 21:28
AKMP, 24 Haziran seçimleri için Türkiye'ye gözlemci gönderiyor

AKPM'nin Türkiye'ye gönderdiği ön grubun ziyaretinin sonuçlarını değerlendirdiği ifade edilen açıklamada, "24 Haziran 2018 tarihli cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimlerinin gidişatını izlemek için 33 üyelik bir heyet gönderilecek" dendi.

AKPM'nin ön grubu, Ankara'da bulunduğu 2 gün içinde siyasi parti temsilcileri, Türkiye'de çalışan diplomatlar, yerel ve yabancı gazeteciler, sivil toplum kuruluşlarının çalışanları ile bir dizi görüşme gerçekleştirdi. Grubun görüştüğü tüm tarafların, kurumsal olarak parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçişi pekiştirecek seçim yarışının kilit önemini kaydettiği aktarıldı.

Ayrıca cumhurbaşkanlığı seçimlerine 6 adayın katılmasının seçmenlere gerçekten çoğulcu bir seçim sunacağı belirtilen açıklamada, "Bununla birlikte heyet, meclis seçimleri için seçim listesinde yeterli sayıda kadın adayın yer almamasından üzüntü duyuyor" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, "Bu seçimlerin önemi göz önüne alındığında, Türkiye yönetiminin özgür, adil, şeffaf ve uluslararası oylama standartlarına uygun seçimlerinin sağlanması için maksimum çaba göstermesi çok önemli" dendi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR