Aldığınız altın "gerçekten" kaç ayar?
İstanbul ve Denizli’de altın, bakır ve gümüş karışımından düşük ayarlı altın üreterek haksız kazanç temin ettikleri tespit edilen 29 kişilik bir şebeke çökertildi.
GÜNDEM , 15 Nisan 2013 Pazartesi, 15:54
Aldığınız altın "gerçekten" kaç ayar?


İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, düşük ayarlı altın ziynet eşyası üreterek piyasada haksız kazanç temin eden bir şebekenin çökertilmesi için çalışma başlattı. Yaklaşık 6 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından harekete geçen ekipler, İstanbul'da 24, Denizli ile Bursa'da ise 2 ayrı ev ve işyerine yönelik eş zamanlı operasyon başlattı. Yapılan operasyonlarda 29 şüpheli gözaltına alınırken bu kişilerle birlikte 3 ruhsatsız tabanca ve Bizans dönemine ait 2 bronz sikke ele geçirildi.

Yetkililer, gözaltına alınan şüphelilerin, Fatih'te 3 ayrı atölyede altın, bakır ve gümüşü birbirlerine karıştırarak düşük ayarlı ziynet eşyası ürettiklerini ve bu altınları İstanbul ile çeşitli illerde piyasaya sürdüklerinin tespit edildiğini bildirdi.

İstanbul, Ankara, Kocaeli, Mersin, Gaziantep, Muğla ve Burdur'da bazı kuyumcularda yapılan aramalarda, suç örgütü elemanlarının ürettikleri düşük ayarlı 1.5 kilogram ziynet eşyası ele geçirildi.
Emniyette sorgu ve işlemleri tamamlanan şüpheliler Çağlayan’daki Adalet Sarayı’na sevk edildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR