Alevler bir anda sardı! Bodrum'da korku dolu anlar
3 bin yıllık antik tiyatronun içerisine kadar yayılan alevlere, itfaiye ekipleri ile orman ekipleri müdahale etti. Yangın kontrol altına alınırken bölgedeki hayvanlarını kurtarmak isteyen bir çiftçi yaralandı. Ayrıca alevlerin sardığı bir barakadaki güvercinler de uzun çaba sonucu kurtarıldı.
GÜNDEM , 02 Temmuz 2017 Pazar, 01:31
Alevler bir anda sardı! Bodrum'da korku dolu anlar

Bodrum'da tarım arazilerinde başlayarak makilik alana ilerleyen yangında alevler, 3 bin yıllık antik tiyatronun içine kadar girdi. Bazı yerleşimlere 50 metre kadar yaklaşan alevler korkuturken, yangının kısmen kontrol altına alındığı belirtildi.

Yokuşbaşı Mahallesi'ndeki tarım arazilerinde saat 16.30'da başlayan yangın, şiddetli rüzgarın etkisiyle hızla büyüdü. Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerindeki 3 bin yıllık antik tiyatronun içerisine kadar yayılan alevlere, Bodrum Belediyesi itfaiye ekipleri ile orman ekipleri müdahale etti. 4 arazöz, 6 itfaiye aracı ve 20 orman işçisi ile belediye ekiplerinin katıldığı söndürme çalışmalarında alevlerin ev ve işyerlerine 50 metre kadar yaklaşması korkuttu.

Polis çevrede güvenlik önlemi aldı. Bodrum semaları dumanla kaplandı. Göktepe'deki telefon ve telsiz vericilere yönelen alevler nedeniyle bazı elektrik ve telefon direkleri hasar gördü. Kısmen kontrol altına alınan yangın Göktepe'deki makilik alanda sürüyor. Polis, yangınla ilgili soruşturma başlattı.

"RÜZGARLA BİRDEN BÜYÜDÜ"

Emekli doktor 56 yaşındaki Nasuf Bekar, "Çok küçük bir yangındı. Rüzgarla birden büyüdü. Hızlı müdahale yapılmasaydı tiyatro yanacaktı, evler büyük tehlike atlattı. Çok şiddetli rüzgar var" dedi.

Yaklaşık 18 hektarlık makilik ve tarım arazisinin zarar gördüğü yangında, antik tiyatro alanı içerisindeki kaya mezarlarına kadar alevlerin sıçradığı görüldü. Yangını bölgedeki kaya mezarlarında barınan bazı kişilerin çıkardığı iddia edildi.

BİR ÇİFTÇİ KOLUNDAN YARALANDI

Yangında alevlerin tehdit ettiği evlerde yaşayanlar tahliye edilirken, bölgedeki hayvanlarını kurtarmak isteyen bir çiftçi de yaralandı.

Bölgede, yangının tehdit ettiği 12 müstakil ev boşaltıldı. Çiftçilik yapan bir kişi ise hayvanlarını kurtarmak isterken yaralandı. AKUT ekipleri de başta tahliye çalışmaları olmak üzere bölgede yürütülen faaliyetlere destek verdi.

Yangını söndürme çalışmaları devam ediyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR