Ali Ay 2017'de neler yaşadı?
Bursaspor Başkanı Ali Ay'a geride kalan yılı sorduk. Ali Ay her zamanki samimiyetiyle soruları yanıtladı. 'Kulübün durumu içler acısı' ifadesini kullandı, hayal kırıklıklarını anlattı. Ama umudunu kaybetmiş değil Ali Ay. Kurtuluş formüllerini değerlendiriyor. Ali Ay'la yaptığım söyleşide 2017'de yaşadıklarını ve gelecekten beklentilerini bulacaksınız...
BURSASPOR , 02 Ocak 2018 Salı, 07:50
Ali Ay 2017'de neler yaşadı?

HABER I Süha GÜRSOY I

Acı tatlı bir yılı geride bıraktı Bursaspor...
Sevindiği anlar da vardı hüzünlendiği de...
3 Haziran'daki Trabzonspor maçı bir daha yaşanmama temennisiyle geride kaldı...
Peki, Başkan Ali Ay geçen bir yıl içinde neler yaşadı...
Hayal kırıklıkları, sürprizler, unutamadığı anlar nelerdi...
Bu satırlardan Başkan Ali Ay'ın geride bıraktığımız 2017'de yaşadıklarını okuma şansı bulacaksınız...
Sayın Ali Ay'la söyleşimize oyuncuların performansını değerlendirerek başladık...
Acaba hangi oyuncunun çıkışı onun için sürpriz olmuştu?
"Bu yıl benim için en büyük sürprizi Muhammed Şengezer yaptı. Gerçekten iyi maçlar çıkardı Muhammed. Kalemizde Harun Tekin de var. Uzun bir süre kaleci konusunda sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum. Aziz Behich'in performansından da çok memnun kaldım. Bir de Barış Yardımcı'yı unutmamak gerek. Ben açıkçası Barış'tan bu kadar iyi bir performans göstermesini beklemiyordum. Gerçekten sürpriz oldu. Titi, Ekong gibi oyuncularımız da bu yılın iyi isimlerindendi. Ne olursa olsun kadrodaki tüm oyuncular benim için değerli. Çünkü Bursaspor forması giyiyorlar".
Elbette hayal kırıklığı yaratan oyuncular da olmuştu Başkan Ali Ay'da. Acaba bunlar hangileriydi?
"Evet, Hayal kırıklığı yaratan çok futbolcu oldu. Sakatlar bizi çok etkiledi. Mesela Furkan Özçal ve Serdar Kurtuluş'un sakatlıkları bizi hem maddi hem de manevi olarak zora soktu. Onlar oynayamadığı için bölgelerine transfer yapmak zorunda kaldık. Deniz Yılmaz büyük bir hayal kırıklığıydı. Keza Bilal Kısa da öyle. Sercan takıma katkı verir diye bekliyordum. Onda da çok büyük hayal kırıklığı yaşadık. Sinan Bakış'tan çıkış yapmasını bekledim. O da beni yanılttı".

BEN KALMALARINDAN YANAYIM

"Bu konuda iki taraflı düşünmemiz lazım. Mali tabloyu göz önünde tutmalıyız. Harun Tekin ve Aziz Behich takımımızın önemli isimleri. Keşke takımda kalsalar ve onların yanına daha iyi isimleri de transfer ederek çok güçlü bir kadro oluşturabilsek. Şu an için gidecekler diye bir şey yok. Ben iki oyuncumun da takımdan ayrılmasını düşünmüyorum. Ama elbette ki bu konu masamızın üstünde duruyor. Rakamları değerlendireceğiz. Gelen tekliflere bakacağız".

DÜNYADA ÇOK TWUMASİ VAR

"Twumasi için menajere yetkiyi verdik. Bizim adımıza gerekli görüşmeleri yapıyor. Biz Bursaspor'un menfaatini düşünüyoruz. Kulübü Twumasi için 3 milyon dolar istedi. Biz de 1 milyon dolar verebileceğimizi söyledik. Bir de bir sonraki satıştan opsiyon hakkı tanıyacağımızı ilettik. Burada vadeler çok önemli. O paraları bugünkü şartlarda vermemiz imkansız. Eğer uzun vadeli bir ödeme planında anlaşırsak olabilir. Ama olmayacaksa da dünyada çok Twumasi var. Elimizdeki listeden bir başka oyuncuya yöneliriz".

PARA VERECEK DURUM KALMADI

"Bizim düşüncemiz 3 oyuncu almak. Ama bunu bu ekonomik tablo altında yapmamız aslında imkansız. Transfer bir şekilde olacak. Büyük bir ihtimalle kiralama yoluyla transfer gerçekleştireceğiz. Kulübün durumu içler acısı. Kaynak yok. Artık benim de para verecek durumum kalmadı. Devre arası transferi hep sıkıntılı olmuştur. Keşke altyapımızdan oyuncu gelse de böyle bir durumla karşılaşmasak. Ama oradan da gelmiyor. Potansiyeli olan oyuncuların gelmesi en ez 2-3 yılı bulacak".

ÖZLÜCE'NİN MÜLKÜNÜ ALMALIYIZ

"Bu iş böyle gitmez. Gittiği sürece kulüp her yıl 30 ila 50 milyon lira arasında zarar eder. Gelir getirici proje olması lazım. Arsa işine yöneldik. Şimdi bir arsamız için imar çıktı. Şimdiki planımız Özlüce Tesisleri ile ilgili. Arkadaşlar çalışıyor. Özlüce Tesisleri'nin mülkü bize ait değil. İlk etapta üzerimize geçirmeye çalışıyoruz. 29 ya da 49 yıllığına kiralama formülü üzerinde duruyoruz. Bu hemen olacak bir şey değil. 6 ay ya da 1 seneyi bulur. Kısa vadeli borçların yükü çok fazla. Kredi kullandığımızdan yeni bir kredi alma şansımız da yok. Sizler de programlarınızda dile getiriyorsunuz. Şu anda 17-18 milyon TL faiz ödeniyor. 6-7 milyon lira arasında 2023'e kadar yapılandırılmış bir vergi var. Güncek birkaç ödemeyle birlikte yılda 40-45 milyon TL arasında havaya para ödüyoruz. Bize kalıyor 60 milyon lira. Bununla kulübü mü çevireyim, personele maaş mı ödeyeyim, transfer mi yapayım, nasıl olacak?"

KURTULUŞ FORMULÜ BELLİ

"Benim için ağlayan başkan diyorlar. Varsın desinler. Ben gerçekleri söylüyorum. Popülist yaklaşmıyorum. Yoksa ben de bilirdim olmayan parayla transfer yapmayı. Bursaspor'un kurtuluşunu söyleyeyim. Altyapımızdan çıkacak oyuncular, stadın isim hakkının satışı ve Özlüce'nin mülkiyetine sahip olmak. O zaman ferahlarız. Bursaspor'un da bir daha sırtı yere gelmez".

ALİ KOÇ'LA GÖRÜŞTÜM

"Şu anda 3-4 firmayla temas halindeyiz. Stadın isim hakkını vermek istiyoruz. Yıllık istediğimiz rakam 4 milyon Euro civarında. Geçen hafta Sayın Ali Koç ile bir yemek yedim. Hatta yemeğe babası Sayın Rahmi Koç da katıldı. Çok samimi bir görüşme gerçekleşti. Biz kendilerine statla ilgili beklentilerimizi ilettik. TOFAŞ'ın önümüzdeki yıl 50'nci kuruluş yıldönümü. TOFAŞ, Bursa'yla özdeşleşmiş bir marka. Buradan bir şey çıkarabilir miyiz diye düşündük. Şimdi onlardan yanıt bekliyorum".

PABLO GİTMEK İSTİYOR

"Şunu açıkça belirteyim. Pablo bize geldi ve sezon sonunda ayrılmak istediğini söyledi. Gitmeyi kafasına koymuş. Kararını değiştirmek için ne yapacağımızı bilmiyorum. Antalya kampında kendisiyle bir görüşme gerçekleştireceğim. Sonuç alamazsam nisan ayında tekrar konuşacağım. Ama şu an Pablo gidecekmiş gibi bir durum var ortada".A TAKIM'IN PARASINI VEREMEM

"Yeşil Bursa'yı satmak istiyoruz. Bir talibi oldu, sonra anlaşılamadı. Genel Kurul'dan satış yetkisini alırsak ve talibi de çıkarsa o zaman satarız. Basketbol ve voleybol takımlarının yükünü kaldıracak durumda değiliz. Bu sezon iyi gidiyorlar fakat gelecek yıl için bütçelerini düşüreceğiz. O giderlerden kurtulmamız gerekiyor. Şunun bilinmesini istiyorum. Bursaspor'a A Takım için gelen parayı ben başka bir yerde harcamam. A Takım için gelen parayı başka bir branşa vermem".

SERDAR'DAN ANLAYIŞ BEKLİYORUZ

"Serdar bizim futbolcumuz. Şanssız bir sakatlık geçirdi. Buna hepimiz üzüldük. Kendisinden ücretinde bir indirim istedik. Onun da haklı olduğu yönler var. 6-7 aydır parasını alamıyor. Bir orta yol bulmaya çalışıyoruz".

KARAR NİSAN'DA

"Ben Bursaspor'a başarılı olmak için geldim. Olduk mu, hayır. Mali tabloda istediğimizi yakalayamadık. Bizi en çok kur etkiledi. Mayıstaki kongrede aday olup olmayacağımı nisanda duyuracağım. O zamana kadar bakarsınız ekonomik tabloyu bir yerlere getiririz. Kim bilir?"
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR