Alkol Yasası'nda bakın nasıl bir skandala imza atıldı
Torba yasada yer alan alkolle ilgili düzenlemelerde geçiş süreci unutuldu. Teklif bu haliyle geçerse üreticinin elindeki veya piyasaya sürdüğü ürünler yasaklı olacak. Teklifin düzeltilmesi bekleniyor.
GÜNDEM , 15 Mayıs 2013 Çarşamba, 09:25
Alkol Yasası'nda bakın nasıl bir skandala imza atıldı

HÜKÜMETİN, TBMM’ye sevk ettiği alkollü içeceklere reklam yasağı düzenlemesinde “önemli bir eksik” olduğu ortaya çıktı. Uygulamalarla ilgili olarak geçiş süresi konmadığı için mevcut alkollü içkilerin satılamaması ve milyonlarca liralık ekonomik kayıp yaşanması gündeme gelebilecek. İktidar partisi, hatayı, önergelerle düzeltecek.

HATALARINI FARK ETTİLER

İktidar Partisi, içinde alkol düzenlemesinin yanı sıra kamulaştırma, lüks araçlara ÖTV ayarı, üst kurul ve Kuran kurslarına ayrıcalık gibi düzenlemelerin olduğu “torba yasa teklifini” bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gündeme alıyor. Yasa teklifinde, eksik kalan bazı düzenlemelerin önergelerle konulacak. Düzenleme, alkollü içeceklerin üzerlerine, sigaralarda olduğu gibi sağlığa zararlı olduğuna dair uyarı yazılarının konulmasını ve grafik ve resimlerle bunların desteklenmesi zorunluluğu getiriyor.

ÖNERGEYLE DÜZELTİLEBİLİR

Ancak teklif, bu uygulamaya geçiş için süre koymadığı için şu anda satışta olan veya depolarda bekleyen milyonlarca liralık alkollü içkinin satılamaması gündeme gelecek. Teklif sahipleri, bu eksikliği fark ederek, bu uygulamaya geçiş süresi koyacaklarını, sigarada olduğu gibi grafik, yazı ve resimlerin aynı standartlarda olmasını sağlayacak yönetmelik hazırlanacağını belirttiler. Teklife, “geçiş süreci ve uygulama yönetmeliğine ilişkin” hükümler konulacak.

ALKOLLÜ SÜRÜCÜYE CEZA ARTIŞI

Bu arada, teklifin başka maddelerinde de rötuşlar yapılacağı öğrenildi. Alkollü araç kullanmaya verilen cezaların arttırılmasına ilişkin Ak Parti milletvekillerinin önerge vereceği belirtiliyor. Alkollü araç kullananlara verilen en fazla 6 ay olan hapis cezasının arttırılması ve ertelememesi yönünde önerge hazırlandığı da dile getirildi.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR