"Allah'tan ve Türkiye'den başka dostumuz yok"
Suriye'nin İdlib ilinde Beşşar Esed rejimi ve müttefiklerinin olası operasyonuna karşı gösteriler düzenlendi. Gösteriye katılan siviller, "Allah'tan ve Türkiye'den başka dostumuz yok." dedi.
GÜNDEM , 31 Ağustos 2018 Cuma, 18:45
"Allah'tan ve Türkiye'den başka dostumuz yok"

Suriye'nin İdlib ilinde Beşşar Esed rejimi ve müttefiklerinin olası operasyonuna karşı gösteriler düzenlendi. Gösteriye katılan siviller, Türkiye'nin bölgede güvenliği sağlamasını istediklerini belirtti.

"ALLAH'TAN VE TÜRKİYE'DEN BAŞKA DOSTUMUZ YOK"

Protestolara İdlib'in merkeziyle Serakib, Marratinuman, Han Şeyhun, Eriha, Cisr Suğur, Maaratmısrın, Sarmada, Dana ve Salkin ilçeleri ile Keferruma, Maarşurin Kefrenbil, Kefrenbil, Harim, Kefer Avit, Derkuş, Azmarin ve Hiş belde halkının yanı sıra Halep'in batı kırsalındaki Daret İzze ve El Etarib ilçelerindeki siviller katıldı. Cuma namazının ardından bir araya gelen göstericiler, "Allah'tan ve Türklerden başka dostumuz yok", "Esed ve milisleri terörist kaynağı, Türkiye ise barış kaynağıdır", "Gerçek terörist Esed rejimidir", "Biz devrime hala sadığız", "Davamız birdir, kararımız birdir" yazılı Arapça, İngilizce ve Türkçe dövizlerle yürüdü.

"BURADA DİRENECEĞİZ"

Protestoya katılan İdlib Yerel Meclisi Başkanı Dr. Ahmed Firas Alluş, yaptığı açıklamada, cephe hattındaki muhaliflere destek olmak için gösteri düzenlediklerini söyledi. Alluş, "İdlib, bugün Suriye'yi temsil etmektedir. Burada direneceğiz. Burada kanımızın son damlasına kadar direneceğiz. Türk kardeşlerimizden bizim safımızda durmalarını, bizi desteklemelerini, tek başımıza bırakmamalarını istiyoruz." diye konuştu. İdlibli sivillerden Ahmet İslam da "Türklerin mutlaka bölgeye girmesini ve himayesi altına almasını destekliyoruz. Rejim bu bölgeye yönelik operasyon başlatırsa milyonlarca insan göç edecek. Katliam yaşanacak. İdlib'de teröristlerin bulunduğu yönündeki açıklamaları reddediyoruz. Burada sadece siviller ve yerinden edilenler (göç ettirilenler) yaşıyor." ifadelerini kullandı.

"BÜYÜK KATLİAMLAR VE GÖÇ DALGASI YAŞATACAKTIR"

Göstericilerden Basel Havva da gösterinin amacının, rejimin ve Rusya'nın İdlib bölgesine yönelik olası operasyonuna karşı uluslararası toplumca önlem alınması için çağrı yapmak olduğunu dile getirdi. Havva, "İdlib'de yaklaşık 4 milyon sivil ve yerinden edilen insanlar yaşıyor. Olası bir operasyonda büyük katliamlar ve göç dalgası yaşanacaktır. Türkiye'den başka çıkacak bir yer olmayacak siviller için. Afrin ve Cerablus'ta olduğu gibi İdlib'in de Türkiye'nin kontrolü altına girmesini talep ediyoruz." şeklinde konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR