Alman işadamlarından Başkan Dündar'a ziyaret
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Almanya'nın Hessen Bölgesi'nden gelen işadamı heyetini kabul etti.
BURSA , 18 Mayıs 2012 Cuma, 16:19
Alman işadamlarından Başkan Dündar'a ziyaret
Başkan Dündar, Almanya ile Türkiye arasındaki köklü ilişkileri yerelde de oluşturmak için adımlar attıklarını söyledi.

Bursa ile Almanya'nın Hessen Bölgesi arasındaki ilişkiler her geçen gün artarken, belediyeler arasındaki kardeşlik ilişkileri ekonomik alanda da adımlar atılmasına zemin hazırlıyor. Hessen'den gelen işadamlarından oluşan heyet Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ı makamında ziyaret etti. Başkan Dündar, Türkiye ile Almanya arasında köklü ilişkiler olduğuna işaret ederek, bu dönem yerel yönetimler olarak ilişkileri tabana yaymak için gayret gösterdiklerini ifade etti.

Hessen'le Bursa arasında ilişkilerin gelişmesi noktasında Hessen Başbakanı ve Bursa Valisi'nin önemli adımlar attığını anlatan Başkan Dündar, Osmangazi Belediyesi olarak özellikle AB ve Balkanlar'da kardeşlik ilişkilerini birçok belediye ile sürdürdüklerini kaydetti. İlişkilerin sadece kardeşlik protokolleri çerçevesinde kalmayıp kültürel ve ekonomik alana yansımasını görmenin mutluluğunu yaşadıklarını anlatan Başkan Dündar, bundan sonraki süreçte de ilişkilerin gelişmesi adına her türlü gayreti göstereceklerini vurguladı.

Konuk heyete Bursa ve Osmangazi hakkında bilgi veren Başkan Dündar, bu dönem özellikle şehrin trafik meselesinin çözümüne yönelik çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Kentsel könüşümle ilgili yasanın TBMM'den çıktığının altını çizen Başkan Dündar, bundan sonraki süreçte Türkiye'de kaçak ve plansız yapılaşan alanlarla ilgili hareketli bir dönem yaşanacağını, tıpkı 50 yıl önce Türk işçilerin Almanya'ya gidişlerindeki hareketliliğin bu kez Türkiye'de oluşacağını vurguladı. Başkan Dündar, Hessen Günü (Hessen Festivali) kutlamalarına da katılacaklarını kaydetti.

Konuk heyetteki Alman işadamları öncelikle kendilerini kabul ettiği için Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'a teşekkür ederek, şükranlarını sundular. Bursa'yı gezme ve özellikle işletmeleri ziyaret etme imkanı bulduklarını anlatan işadamları, hızlı bir gelişme içinde olan kentle Bursalıların gurur duyması gerektiğini ifade ettiler. Ticari ve kültürel ilişkilerin ileriye götürülmesi için ülkeler ve yerel yönetimler arasındaki iletişimin kurulmasının büyük önem taşıdığına dikkati çeken konuk işadamları, Bursa ile Hessen arasında kurulan ilişkilerin tüm dünyaya örnek olabilecek düzeyde olduğunu vurguladı.

Ziyaretin anısına Alman işadamları Başkan Dündar'a Yukarı Hessen Bölgesi'nden getirdikleri hediyeleri sunarken Başkan Dündar'da konuk heyete hediyeler sundu.BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR