Almanya'da PKK gösterilerine mahkemeden izin
Almanya'da Aşağı Saksonya'nın başkenti Hannover'de terör örgütü PKK'nın gösterisine polis izin vermedi, mahkeme izin verdi. Gösteride PKK, PYD, YPG sembolleri yasağı dinlenmedi.
DÜNYA , 17 Mart 2018 Cumartesi, 17:43
Almanya'da PKK gösterilerine mahkemeden izin

Terörist gruplar polisin gösteriyi yasaklama kararını Hannover İdare Mahkemesi'ne götürmüş, mahkeme etkinliğin yasaklanması kararının hukuka aykırı olduğuna karar vermişti.

Hannover Emniyet Müdürlüğü, Nevruz gösterisini yasaklama kararını hükümsüz kılan Hannover İdare Mahkemesi'nin kararına itiraz etmeyeceğini açıklamıştı. Hannover Emniyet Müdürlüğü Basın Sözcüsü Thorsten Schiewe, emniyetin bu konuda yasal hakkını kullanmayacağını ve Nevruz etkinliğine izin vereceğini söylemişti. Linden semti ile Schützen Meydanı'ndan başlayarak iki koldan yürüyüş yapılacağını ve yürüyüşün Opera Meydanı'nda tamamlanacağını açıklamıştı. Gösteri Hannover Emniyet Müdürlüğü'nce PKK'ya destek amaçlı olduğu gerekçesiyle yasaklanmıştı. Bunun üzerine teröristler gösteri yerine sokak kutlaması yapılması için Hannover Belediyesi'ne başvuruda bulunmuş, belediye bu kutlamaya yeşil ışık yakmıştı.

Terörist örgütler PKK, PYD, YPG sembolleri yasağı dinlenmedi

Hannover Emniyet Müdürlüğü basın sözcüsü Almanya'daki terörist örgüt PKK yasağının bu gösteri için de geçerli olduğunu söyleyerek, "Bu kısıtlamalara PKK yasağı kapsamında, PYD, YPG flama ve sembolleri de dahil" açıklamasını yapmıştı

İçişleri Bakanlığı PKK yasağı genelgesini güncellemişti

Alman İçişleri Bakanlığı Afrin'e yönelik operasyonun (20 Ocak) başlamasından kısa bir süre sonra, 29 Ocak 2018 tarihinde, terörist örgüt PKK yasağının uygulanması konusunda eyaletlere gönderilen genelgeyi güncelledi. Güncellenmiş genelgede, 2 Mart 2017 tarihinde çıkarılan bir önceki genelgede olduğu gibi terörist örgüt PKK'nın faaliyetlerine 1993 yılında getirilen yasağın devam ettiği vurgulandı. 2 Mart 2017 tarihli genelge ile teröristbaşı Öcalan'ın sarı ya da yeşil zemin üzerindeki resminin kamuya açık gösterilerde taşınmasının yasaklanmıştı. Bunun yanı sıra terörist örgüt PKK'ya yakın oldukları gerekçesiyle terörist örgütler Suriye Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile partinin askeri kolu Halk Savunma Birlikleri'ne (YPG/YPJ) flama gibi semboller de terörist örgüt PKK yasağı kapsamına alınmıştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR