Almanya'da sanayi üretimi yine azaldı
Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) açıkladığı geçici verilere göre, ekimde mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi eylül ayına kıyasla yüzde 1.4 azalış kaydetti. Sanayi üretimi, Ekim 2016'ya göre ise yüzde 2.7 arttı.
EKONOMİ , 07 Aralık 2017 Perşembe, 13:29
Almanya'da sanayi üretimi yine azaldı

Almanya'da sanayi üretiminin ekimde, aylık yüzde 0.9, yıllık da yüzde 4.3 artması bekleniyordu. Piyasa beklentilerinin altında gelen sanayi üretimi, eylül ayında da yüzde 0.9 azalmıştı. Veriler, Almanya'da ekimde önceki aya kıyasla enerji ve inşaat hariç sanayi üretiminin yüzde 2 gerilediğini ortaya koydu.

Ülkede, bu dönemde sanayi içerisinde sermaye malı üretimi yüzde 2.7, tüketim malları üretimi yüzde 2.6 ve ara malı üretimi yüzde 1 azaldı. Ekim ayında enerji üretimi yüzde 5,1 artarken, inşaat üretimi yüzde 1.3 azaldı.

SOLVEEN: KASIMDA KESKİN YÜKSELDİ

Almanya'da sanayi üretiminin art arda ikinci ay azaldığını belirten Commerzbank Analisti Ralph Solveen, "Bu ayki azalış büyük oranda daha düşük otomobil üretiminin sonucu. Ancak Alman Otomobil Endüstrisi Birliği verilerine göre, kasım ayında otomobil üretiminde keskin bir yükseliş meydana geldi" dedi. Solveen, siparişlerdeki trendin de açıkça yukarı doğru işaret ettiği için sanayi üretiminin gelecek aylarda önemli ölçüde tekrar artacak gibi göründüğünü kaydederek, "Dördüncü çeyreğe zayıf bir başlangıç, yılın sonunda reel GSYH'nin yaz aylarına göre biraz daha yavaş genişlediğini varsaymak için mantıklı" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR