Altın fiyatlarında şok yükseliş
Altın fiyatları son iki haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Altının ons fiyatı sakin açılışın ardından hızlı bir yükselişle 1.445 dolar civarında seyrediyor.
EKONOMİ , 25 Nisan 2013 Perşembe, 14:25
Altın fiyatlarında şok yükseliş

Altın fiyatları yeniden parlıyor... Dün akşam 1.427 dolarla işleme kapanan altının ons fiyatı bu sabahki sakin açılışın ardından tepki alımlarının etkisiyle 1.445 dolar seviyesine kadar yükseldi. Altının gün içinde bu seviyeyi koruyup, koruyamayacağı ise merak konusu.

Bu yükseliş büyük yatırımcıları sevindiriyor. Amerikalı ünlü altın yatırımcısı John Paulson kısa dönemde altında dalgalanmalar olsa da bu yatırım aracından çıkmayacağını söyledi. Paulson, altının bir gün enflasyondan güçlü bir koruma olacağı tezine sahip çıkarak, yatırımcılara da bir kez daha aynı mesajı verdi.

'YATIRIMI DEĞİŞTİRMEYECEĞİZ'

Paulson&Co.'nun ortaklarından John Reade de, altında kısa vadede daha fazla fiyat dalgalanmalarının olabileceğini söylese de, 18 milyar dolarlık fon yöneten şirketin altın pozisyonlarını değiştirmeyeceğini söyledi.

'MERKEZ'LER REZERVİ ARTIRDI

Öte yandan, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası üst üste dördüncü ayda ve Rusya Merkez Bankası da üst üste beşinci ayda altın rezervlerini artırdıklarını açıkladılar.

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Gram Altın                  86,2 TL   
Çeyrek Altın             148,7 TL  
Yarım Altın               294,6 TL (13.00 itibariyle)

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR