Anayasa iktidarın bastonu mu olmalı?
Anayasanın uzlaşı kültürü ile yapılması gerektiğini vurgulayan Güneş, "Dünyanın neresinde bir anayasa iktidarın bastonu yapılmıştır? Böyle anayasa olmaz" dedi.
BURSA , 21 Ocak 2017 Cumartesi, 05:37
Anayasa iktidarın bastonu mu olmalı?

CHP eski Milletvekili Hurşit Güneş, partisinin Bursa İl Başkanlığı'nı ziyaret ederek, gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Meclis'te Anayasa değişikliğiyle ilgili yaşanan gerginliği yorumlayan Güneş, anayasa değişikliğinin uzlaşı içinde yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

Dünyanın neresinde olursa olsun sistem değişikliklerinin muhalefetin de görüşünü alarak, uzlaşı kültürü ile yapıldığını ifade eden Güneş, "İddia ediyorum. Recep Tayyip Erdoğan tarafsızım desin, bu vatandaşın yüzde 90'ı parlamenter sistem ister. Sadece Recep Tayyip Erdoğan istiyor diye herkes başkanlık sisteminde diretiyor. Biz parlamenter demokrasiye evet diyoruz. Biz parlamenter demokrasiye evet dediğimiz için anayasa değişikliğine hayır diyoruz. Biz bu parlamenter demokrasinin daha iyi olabileceğini söylüyoruz. Türk parlamentosunda büyük kavgalar toplumun uzlaşamadığı konular nedeniyle oluyor. Uzlaşma önemli bir şeydir. Parlamentonun temelini iyi çözmek lazım. Parlamentoda niye birden çok parti vardır? Anayasa yapacaksınız. Dünyanın neresinde bir anayasa iktidar partisinin bastonu yapılmıştır? Böyle anayasa olmaz ki? Burada uzlaşmadan, anayasa olur mu?" diye konuştu.

Güneş, değişikliğin Meclis'te onaylanıp halka sunulduğunda Türk halkının bu değişikliğe "hayır" diyeceğine samimiyete inandığını ifade etti.

CHP eski Milletvekili Hurşit Güneş AS TV'de yayınlanan Satırbaşı programında Fuat Kahraman'ın da konuğu oldu. (Rabia DENİZ'in haberi)

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR