Angelina Jolie operasyonunu yıllardır uyguluyoruz
BALIKESİR’de meme kanseriyle ilgili düzenlenen panelde söylediği 'Memenin içi kuyruk yağıdır, sadece erkeği kandırmaya yarar' sözleri tartışma yaratan Op. Dr. Ceyhun İrgil, Hollywood yıldızı Angelina Jolie'nin kanserden korunmak için 2 memesini aldırması yöntemini anlatmak için davet edildiği Azerbaycan'a gitti.
BURSA , 16 Mayıs 2013 Perşembe, 13:07
Angelina Jolie operasyonunu yıllardır uyguluyoruz

Angelina Jolie'nin göğüslerini aldırmasıyla ilgili görüşlerini  açıklayan İrgil, "Biz, Angelina Jolie'nin yaptırdığı operasyonu Bursa'da yıllardır gerçekleştiriyoruz. Bu konudaki tüm seçenekler doktor tarafından sunulmalı ve kararı hasta vermelidir. Angelina Jolie’ye sunulan imkandan Anadolu kadını da yararlanmalı. Devlet bu konuda karar veren vatandaşına yardımcı olmalıdır" dedi.

Bursa'da görev yapan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ceyhun İrgil, Balıkesir’de düzenlenen 'Meme Kanserinde Yeni Yaklaşımlar' panelinde, "Meme felsefik olarak ne yürümeye, ne görmeye yarar, işe yaramaz. Estetik ve cinsel organ değildir. Süt vermek için bir bezdir. Memenin üzerindeki deriyi kaldır, erkeklerin delirdiği şey, bildiğiniz kuyruk yağıdır" sözleriiyle tartışma yaratmıştı.

'BEN BUNU ANLATMAYA ÇALIŞMIŞTIM'

Hollywood yıldızı Angelina Jolie’nin kanser riskine karşı önlem olarak mastektomi yaptırıp meme dokularını aldırmasının ardından Opr. Dr. Ceyhun İrgil, aldığı davet üzerine meslektaşlarına bu konuyla ilgili bilgi vermek için Azerbeycan ve Özbekistan'a gitti. İrgil şunları söyledi: "Angelina Jolie'nin tercihinin, olur olmaz tartışmalarını bir yana bırakıp, tıbbi bir tercih olduğunun bilinmesi lazım. Zaten sanatçı da bunu vurgulamış ve tıbbi bir tercih yaptığını söylemiştir. Hekim, durumu tespit eder ve hastaya bildirir. Tercih hastaya bırakılır. Ben, 6 ay önceki tartışmaya neden olan sözlerimde bunu anlatmaya çalışmıştım."

'DEVLET KARŞILAMALI'

Bu konuda hastaya baskı yapılmasına da ve operasyona zorlanmasına da karşı çıkan Dr. İrgil, şöyle devam etti:"Biz, sanatçıya yapılan operasyonu Bursa'da yıllardır gerçekleştiriyoruz. Bu konuda hastayı zorlamak suçtur. Batıda buna hapis cezası veriliyor. Doktor seçeneği sunar, hasta karar verir. Tanrısal hekimlik dönemi sona erdi. Anlatmak istediğim, Anadolu kadının da bundan yararlanması. Konuya erkeksi bakıştan vazgeçilmeli."

Türkiye’de bu tür hastalıkta mastektomi oranının yüzde bir, bu iş üzerine yoğun çalışma yapılan kendi kliniğindeki oranın ise yüzde 2 olduğuna dikkat çeken Dr. İrgil, devletin bu tür estetik operasyonların ücretini karşılaması ve kolaylık sağlaması gerektiğini savundu. Bu tür operasyonlara estetik uzmanlarının da mutlaka girmesi gerektiğini belirten Opr. Dr. İrgil, "Meme bir organ kaybının ötesinde kadın için psikolojik öneme de sahiptir. Bu yüzden çok dikkat gösterilmelidir" dedi.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR