Ankara'da kritik Suriye zirvesi
Kazakistan'ın başkenti Astana'da mayıs başında Türkiye, Rusya ve İran'ın, Suriye'de 4 ayrı 'çatışmasızlık bölgesi' oluşturulmasına ilişkin muhtıra imzalamasından sonra bu konuda ilk adım atıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün NTV'de, Suriye'de üç garantör ülke konumunda olan Türkiye, Rusya ve İran'ın 'çatışmasızlık bölgesi' için Ankara'da toplandığını açıkladı.
GÜNDEM , 19 Mayıs 2017 Cuma, 06:32
Ankara'da kritik Suriye zirvesi

Edinilen bilgiye göre, Suriye'deki ateşkes süreci açısından kritik öneme sahip zirve, Ankara'da MİT Müsteşarlığı'nda başladı. Toplantıya her üç ülkenin Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve istihbarat teşkilatlarından yetkililer katılıyor. Bölgelerin korunmasında en etkili rolü oynayacak olan heyetlerin askeri kanat başkanlarının tuğgeneral seviyesinde olduğu öğrenildi. Türk askeri heyeti Genelkurmay Harekât Başkanlığı'ndan üst düzey yetkililerden oluştu. MİT'teki toplantıda çatışmasızlık bölgeleri sınırlarının nereleri olacağı, bölgelerin sorumluluğunun hangi ülkeye verileceği, kaç asker görevlendirileceği, gözetleme alanları, koordinasyonun nasıl bir mekanizma ile sağlanacağı gibi ayrıntılar ele alındı.

Bu kapsamda başta İdlib olmak üzere Türkiye'nin destek verdiği ılımlı muhaliflerin bulunduğu bölgelerin Türk askeri tarafından kontrol edilmesi ihtimali ağır basıyor. Rusya ve İran'ın da hangi bölgeleri kontrol edeceği toplantılarda görüşülüyor. İran'da bugün yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için ara verilecek olan toplantılara pazar günü Tahran'da devam edilmesi bekleniyor.

4. BÖLGE NERESİ

3 Mayıs'ta yapılan 4. Astana toplantısında Türkiye, Rusya ve İran arasında, 1- İdlib vilayetinin tamamı; 2- Lazkiye, Halep ve Hama vilayetlerinin belli bölümleri; 3- Homs vilayetinin belli bölümleri; 4- Şam/Doğu Guta bölgesi ve Deraa ve Kuneytra vilayetlerinin belli bölümlerini kapsayan çatışmasızlık bölgeleri oluşturulmasına ilişkin muhtıra imzalanmıştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR