Anne ve babalara önemli uyarı!
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gül Güner Nar'dan anne ve babalara dikkat çeken uyarılar geldi. Dr. Nar, çocukların mevsim geçişlerinde bünyelerinin kırılganlık gösterip, daha özenli davranılması gerektiğine dikkat çekti.
SAĞLIK , 28 Mart 2019 Perşembe, 16:17
Anne ve babalara önemli uyarı!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gül Güner Nar'dan anne ve babalara dikkat çeken uyarılar geldi. Dr. Nar, çocukların mevsim geçişlerinde bünyelerinin kırılganlık gösterip, daha özenli davranılması gerektiğine dikkat çekti.

Dr Nar'ın uyarıları şu şekilde;

Mevsim geçişlerinde neden daha sık hasta oluruz?

Artan hava sıcaklığı ile birlikte özellikle virüslerin çoğalması ve yayılması için uygun ortam meydana gelir. Vücut ısısındaki dalgalanmalar sonucu zayıflayan bağışıklık sistemimiz, çevreden alınan bakteri ve virüslerin sayıca artması ile mücadeleyi kaybeder ve daha kolay hastalanırız.

En sık hangi hastalıklar ile karşılaşırız?

Nezle, grip, bronşit, ishal, ve çocukluk çağı için tipik döküntülü hastalıklar mevsim geçişlerinde sık görülür. Ek olarak özellikle bahar aylarında artan polenler nedeniyle allerjik rinit ve astım sıklığı da artar.
Hangi önlemleri almalıyız?
Havada yoğun mikrop yükü bulunan kapalı alanlar, alışveriş merkezleri, toplu taşıma araçlarından bu dönemde mümkün olduğunca uzak durmamız gerekir. Zorunlu hallerde maske takmak bulaşmayı engelleyebilir. Selamlaşma sırasında yakın temastan kaçınmak, hapşırır veya öksürürken ağzın kapatılması, tek kullanımlık kağıt mendil kullanımı ve tabii ki düzenli el yıkama ile hastalıklardan büyük oranda korunmuş oluruz. Bu tarz ortamlardan bağışıklık sistemi zaten düşük olan bebek ve yaşlılar uzak durmalı.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gül Güner Nar

Bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz?

Uyku: Düzenli uyku stres hormonlarımız ve vücudumuzun düzenleyici mekanizmalarının doğru çalışmasını sağlar.

Sıvı alımı: Çocuklarda ve ergenlerde abur cubur ve gazlı içecek tüketimi ile birlikte su alımının azaldığı ve buna bağlı halsizlik, yorgunluk, baş dönmeleri gibi semptomlar sık görülür. Günlük su yaşa, cinsiyete, kiloya, boya ve aktiviteye göre değişmektedir. Mevsim geçişlerinde düzenli su tüketimi de vücudumuzdan toksin atılımını kolaylaştırarak hastalıkları önlememize yardımcı olur.

Vitamin ve mineral desteği: Hastalık dönemlerinde vücudumuzda oksidatif mekanizmalar yoğun olarak çalışır. Bu nedenle C vitamini gibi antioksidan vitamin ihtiyacımız artar. İçeriğinde bolca C vitamini bulunan turunçgiller ve yeşil yapraklı sebzeler ile beslenmeye dikkat edilmeli. Çinko içeren takviyeler ve içeriğinde çinko bulunan kurubaklagil ve kuruyemişlerden tüketilmeli. D vitamini ve demir ölçümleri yapılmalı, düşük olması halinde mutlaka takviye edilmeli. Balık yağı, beta glukan gibi gıda takviyeleri de bağışıklık sistemimizin kuvvetlenmesi için gerekli takviyelerdendir. Gıda takviyeleri alırken de mutlaka doktora danışılması gerekmektedir.

Aşılar: Her yıl grip aşısı yenilenmeli, gerekirse boğmaca ve pnömokok aşısı tekrar yapılmalıdır. Evde 6 aydan küçük çocuk olması halinde ev içindeki diğer bireyler aşılanmalı böylece "koza etkisi" ile bebek korunmalıdır.

Kıyafet Seçimi: Çocuklarını nasıl giydireceği muhtemelen bir ebeveynin en çok kafasını karıştıran sorudur. Açık ve taze havadan faydalanması için çocuklarımızı inceden kalına giydirmemiz önemli aktivitesi ile birlikte gerekli katların çıkarılması çocuğun gereksiz terlemesini ve vücut ısısını kaybetmesini engeller.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR