Annesin cenazesi mezardan çıkarılmıştı! Hükümetten ilk tepki geldi
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, HDP'li Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesinde yaşanan gerginlikle ilgili konuştu. Bozdağ, "Buradan bir kez daha bu hadiseyi kınıyorum, yapılanlar çirkin, yapanları lanetliyorum. soruşturma başlatıldı" dedi. Bozdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da olay mahalline gittiğini ve Tuğluk'un yakınları ile görüştüğünü dile getirdi.
GÜNDEM , 14 Eylül 2017 Perşembe, 10:34
Annesin cenazesi mezardan çıkarılmıştı! Hükümetten ilk tepki geldi

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un hayatını kaybeden annesi Hatun Tuğluk'un cenazesinde yaşanan gerginlikle ilgili açıklama yaptı. Yaşananları çirkin olarak niteleyen Bozdağ şunları söyledi:

"HDP'li Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesiyle ilgili yaşanan olayı kabul etmek mümkün değil. Çok çirkin bir hadise, saygısız ve ölçüsüz bir davranış söz konusu. Geleneklerimize inançlarımıza uygun olmayan bir davranış. 20-25 kişilik bir grup bu saygısızlığı, çirkin eylemi yapıyorlar. Hemen güvenlik güçleri müdahale ediyor, olay yerinden uzaklaştırılıyorlar. Daha sonra ailenin kararını bekliyorlar. Aile cenazeyi defnetmekten vazgeçiyor. Bundan sonra valilik bir açıklama yaptı, alınacak karara saygı duyulacağını ifade ettiler. Ailenin kararına göre defin işlemi yapılacaktır. Cenazenin mezardan çıkarılması, 20-25 kişilik kendini bilmez kişi tarafından yapılmış bir şey değildir. Bunları savunmak için söylemiyorum. Kamuoyunda sanki, böyle bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Bunun yanlışlığını ifade etmek için vurgulamaya çalışıyorum. Böyle bir şey yok.

Ben buradan bütün aziz vatandaşlarıma seslenmek istiyorum. Bizim inancımıza göre insanların ölümünden sonra defnedileceği yerde yapılaması gerekenler bellidir. Saygısız davranışlardan uzak durmak lazım. Aksine terör örgütlerini mutlu edecek bir davranıştır. İnsanlarımız arasında provokasyon yapmak isteyen çevrelerin arayıp da bulamadıkları şeylerdir. Bütün milletimizin uyanık olması ve bunlara fırsat vermemesi lazım.

"YAPANLARI LANETLİYORUM"

Buradan bir kez daha bu hadiseyi kınıyorum, yapanları lanetliyorum.Şahıslarla alakalı adli tahkikat başlatılmıştır. Soruşturma yürütülüyor, onlar konusunda işlemler yapılacak.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU MEZARLIĞA GİTTİ

Olayın duyulmasının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu mezarlığa gitti. Alınan tedbirleri tedbirler gözden geçirdi. Mezarlık alanında bulunan milletvekilleri ve Hatun Tuğluk'un ailesi ve yakınları ile görüşülüp, cenazenin defni konusunda ailenin alacağı kararın, uygulanması için her türlü tedbirinin alınacağını söyledi.

ANKARA VALİLĞİ'NDEN AÇIKLAMA YAPILDI

Ankara Valiliğince, eski milletvekili Aysel Tuğluk'un vefat eden annesi Hatun Tuğluk'un cenazesinin defninde yaşanan olaylara yönelik adli ve idari işlemlerin başlatıldığı belirtildi. Valilikten yapılan açıklamada, eski milletvekili Tuğluk'un dün vefat eden annesi Hatun Tuğluk'un cenazesinin İncek Mahallesi Mezarlığına defninde, 20-25 kişilik bir grubun sataşma girişiminin meydana geldiği aktarıldı. Güvenlik güçlerinin olaya hemen müdahale ederek gerekli tedbirleri aldığı ve grubu mezarlık alanının dışına çıkardığı kaydedilen açıklamada, olayın ardından cenaze sahiplerinin Tuğluk'un İncek Mahallesi Mezarlığına defninden vazgeçtiği ifade edildi.Açıklamada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte mezarlık alanına gidildiği ve alınan tedbirlerin gözden geçirildiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: "Mezarlık alanında bulunan milletvekilleri ve merhumenin ailesi ve yakınları ile görüşülüp, cenazenin defni konusunda ailenin alacağı kararın, uygulanması için her türlü tedbirinin alınacağı hususu kendilerine ifade edilmiştir. Ailesi ve yakınları bu konuyu değerlendirmek üzere bir araya geldiler. Ailenin ve diğer yakınlarının vereceği karara göre defin işlemi yapılacaktır. Valiliğimiz defin işlemleri dahil her türlü yardımı yapacak ve gerekli tedbirleri alacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. Ayrıca, mezarlık alanında definde gelişen sataşma olayı ile ilgili olarak adli ve idari işlem başlatılmıştır."

AYSEL TUĞLUK'UN ANNESİNİN CENAZESİNDE GERGİNLİK YAŞANDI

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un hayatını kaybeden annesi Hatun Tuğluk'un İncek Mahallesi Mezarlığı'na defnedilmesi sırasında gergin anlar yaşandı. Mahalle sakinleri, İncek'e getirilen cenazesinin buraya defnedilmemesini istedi. Yaşanan gerginliğin ardından bölgeye çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Olaylar üzerine definden vazgeçen aile fertleri, cenazeyi yeniden Batıkent Pir Sultan Abdal Cemevine götürdü.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR