Artık cep telefonunuz aşırı ısınmayacak!
Akıllı telefonların en büyük derdi ısınma problemi... Bu buluş sayesinde aşırı ısınmaya bağlı patlayan cep telefonu haberleri, tarihe gömülebilir.
TEKNOLOJİ , 14 Ocak 2016 Perşembe, 10:39
Artık cep telefonunuz aşırı ısınmayacak!
Özellikle her yeni amiral gemisi telefonla beraber sıkça anılan patlama haberleri elbette yalnızca tek bir markaya özel değil. Pek çok kullanıcı, telefonların bataryalarının patlamasıyla farklı markaların kurbanı olabiliyor. Neyse ki önümüzdeki dönemde bu sorun aşılacak gibi. Zira Stanford Üniversitesi araştırmacıları, aşırı ısınarak infilak eden Li-Ion bataryaya yeni bir çözüm getiriyorlar.

Özellikle aşırı ısınma sorunuyla ortaya çıkan patlama riski, bazen orijinal batarya veşarj cihazı kullanılmaması durumunda da meydana gelebiliyor. Ancak Stanford Üniversitesi araştırmacılarının geliştirdiği bir elastik film bu sorunu çözecek. İletkenli dikenli nikel partiküllerinden oluştuğu söylenen ince bir elastik filmle bataryayı kaplayan araştırmacılar, bu madde sayesinde bataryanın ısısı yüksek seviyeye ulaştığında, şarj işlemini kesiyor. Batarya serinlediğinde ise yeniden işlemi sürdürüyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR