Askeri cezaevinde tecavüz şoku
Vatani görevlerini yaparken çeşitli suçtan Erzurum’daki Askeri Cezaevi’nde tutuklu bulunan er U.S.’ye tecavüz ettikleri iddiasıyla haklarında 24’er yıl hapis cezası istiyle yargılanan 3 er tahliye edildi.
GÜNDEM , 11 Mayıs 2013 Cumartesi, 19:35
Askeri cezaevinde tecavüz şoku

Olay, 10 Ağustos 2012 günü 9’uncu Kolordu Komutanlığı’na bağlı Karskapı 1’inci Sınıf Askeri Cezaevi’nde meydana geldi. Çeşitli suçlardan tutuklu bulunan erlerden E.D., U.S.’yi yatağına davet ettiği öne sürüldü. E.D. ile beraber F.K. ve V.V. de U.S.’ye tecavüz ettiği iddia edildi. Tecavüzü kimseye anlatmaması için tehdit edilen U.S., ertesi sabah rahatsızlanarak revire giderken yapılan muayenede tecavüze uğradığı anlaşıldı. Uğradığı cinsel saldırıyı cezaevindeki komutana anlatan U. S.’nin şikayeti üzerine üzerine askeri mahkemeye çıkarılan E.D., F.K. ve V.V., 15 Ağustos 2012 tarihinde tutuklandı. Dosya, görevsizlik kararıyla Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Mağdur sıfatı ile savcıyığa ifade veren U.S., şunları anlattı:

"Koğuşta herkesin uykuya çekildiği sırada E.D. beni yatağına çağırdı. Korktuğumdan yanına gittim. ’Sesini çıkarmayacaksın. İtiraz edersen koğuşu kaldırır aynı şeyi yaptırırım. V. ve F. seni deli gibi bekliyorlar’ diye tehdit etti. Direnmeye çalıştım ama V. ve F. direncimi kırarak kıyafetlerimi zorla çıkardılar. ’İmdat’ diye bağırdım, ancak kimse yardıma gelmedi."


’Nitelikli cinsel istismar’ suçundan haklarında 10.5 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası istenen tutuklu erler E.D., F.K., V.V. Erzurum 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 6’ncı kez hakim karşısına çıktı. Suçlamayı kabul etmeyen E.D., "Bize erkeklerle ilişkiye girdiğini anlatıyordu. Koğuşta kalanlara masaj yapıyordu. Bizimle kavga ettiği için böyle bir iftira attı" diye konuştu.

Mahkeme heyeti 3 eri tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR