ATV'ler Uludağ'ı bitirir
Milli Park olan Uludağ'da bir ağacın, bir kayanın yeri değiştirilirken sert yaptırımlar getiren, Büyükşehir Belediyesi'nin içme suyu hattı için binbir güçlükle izin alınan Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın, ATV ile turlar konusundaki ihalesi hem turizmcilerin hem de Uludağ'ın endemik yapısının korunmasını isteyen çevrecilerin büyük tepkilerine neden oluyor.
BURSA , 14 Eylül 2017 Perşembe, 09:36
ATV'ler Uludağ'ı bitirir

Uludağ'da turistlere yönelik düzenlenen ATV turları, çevrecilerin tepkisine yol açıyor.

Bursa Hakimiyet Köşe Yazarı Namık Göz, bugünkü köşesinde bu konuyu dile getirdi

İşte Göz'ün o yazısı;

Bursa Valisi İzzettin Küçük 'ün basınla sohbet toplantısında kentin en önemli konularından biri olan Uludağ ve çevre sorunlarının ana başlıklar altında yer almaması eksiklikti.
Vali Küçük, çevre kirliliği konusunda yetkililer bir şey yapmasa da vatandaşın duyarlılığı sayesinde konuya çözümler üretildiğini ifade ederken, çevreye zarar verenlerin gözünün yaşına bakılmadığını söylüyor.
Gelelim Uludağ'a...
Uludağ'ın altyapısı Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin üst yapısı ise Milli Park ve turizm bölgesi olması dolayısıyla başta Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na olmak üzere birkaç kurumunun yetkisinde. İzin alınmadan bir çivi çakmak dahi mümkün değil.
Vali Küçük, Uludağ Kirazlıyayla'daki eski sanatoryum binasının dev kongre merkezine dönüştüğünü anlatarak, tesisin bu konudaki ihtiyacı gidereceğini söyledi.
Vali Küçük, Milli Park olması nedeniyle Uludağ'da istenilen şeylerin gerçekleştirilemediğinin altını özellikle çiziyor. Örnek de veriyor. Erciyes'te Palandöken'de milli park sorunu olmadığı için dozer girip, istediği yere yolu yapabiliyor, istenilen tesis inşa ediliyor. Aynı şeyi Uludağ'da yapmak mümkün değil.
Ancak Uludağ'ın sorunları sadece milli parkla ilgili de değil. Milyonlarca dolarlık turizm yatırımı yapan işletmeciler, kış aylarında pistlerde mangal yapan günübirlikçilerden, günübirlikçiler de Uludağ'ın imkanlarından yararlanamamaktan şikayetçi. Büyükşehir Belediyesi ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı bu konuda yatırım yapıyor ama hâlâ yetersiz. Bu konuda da Vali Küçük'e merkezi hükümet ile Bursa Büyükşehir Belediyesi arasında koordinasyonun sağlanması görevi düşüyor.
Bu arada, Milli Park olan Uludağ'da bir yandan bir ağacın bir kayanın yeri değiştirilirken sert yaptırımlar getiren, Büyükşehir Belediyesi'nin içme suyu hattı için binbir güçlükle izin alınan Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın ATV ile turlar konusundaki ihalesi ise hem turizmcilerin hem de Uludağ'ın endemik yapısının korunmasını isteyen çevrecilerin tepkilerine neden oluyor. Bakanlığa bağlı kurumlar tarafından geçtiğimiz 22 Ağustos'ta Uludağ'da ATV turları ile ilgili ihale yapılmış. Aldığımız bilgiye göre, iptal edilen ihale önümüzdeki günlerde yeniden tekrarlanacak.

Devamını okumak için tıklayınız...

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR