Avrupalı liderler terör saldırısına böyle tepki gösterdi
Avrupalı liderler, Atatürk Havalimanı'ndaki patlamanın  ardından, sosyal medya üzerinden tepkilerini paylaştı.
DÜNYA , 29 Haziran 2016 Çarşamba, 02:36
Avrupalı liderler terör saldırısına böyle tepki gösterdi
Avrupa'dan birçok lider, havalimanındaki patlamaya ilişkin Twitter  hesaplarından mesaj yayınladı.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, "Üye ülkemiz  Türkiye, tekrar bir ölümcül terör saldırısının acısını yaşamaktadır. Bu sıkıntılı  zamanlarda sizinle beraberiz." ifadelerini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ise ''İstanbul'dan  gelen haberle  şok oldum. Düşüncelerim Türkiye'deki insanlarla beraber.''  değerlendirmesinde bulundu.

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, mesajında ''Haberler İstanbul'dan  çok kötü. Düşüncelerimiz hayatını kaybedenler ve yaralılar için.'' ifadelerine  yer verdi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault,Atatürk Havalimanı'ndaki  saldırı sonrası büyük şaşkınlık yaşadığını, İstanbul'daki konsolosluklarının  konuya ilişkin seferber olduğunu belirtti.

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, "İstanbul Atatürk  Havalimanı'nda korkunç terör saldırısı. Benim düşüncelerim, kurbanların dostları  ve aileleriyledir." paylaşımını yaptı.

Kurbanların hangi milletten olduğunun henüz bilinmediğini ifade eden  Kurz, İstanbul'daki konsolosluk yetkilileriyle temasta bulunduklarını kaydetti.

Belçika Başbakanı Charles Michel, "Düşüncelerim İstanbul  havalimanındaki terör saldırısı kurbanlarıyla beraber. Bu çirkin şiddet eylemini  kınıyoruz." ifadelerini kullandı.

Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, "İstanbul'daki havaalanında  aşağılık bir terör saldırısı gerçekleştirildi. Türk halkıyla birlikte duruyoruz."  mesajını iletti.

Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati de İstanbul'daki terör  saldırısını şiddetle kınadığını belirtti.

Hollanda Dışişleri Bakanlığınca Twitter üzerinden yapılan açıklamada  ise Bakan Bert Koenders'in, mevkidaşı Çavuşoğlu'nu telefonla arayarak, saldırıyla  ilgili taziyelerini ilettiği bildirildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da  "İstanbul'daki terör saldırısı yüzünden tiksinti ve dehşet içindeyiz. Teröre  karşı komşularımızı ve dostlarımızı destekliyoruz." değerlendirmesinde bulunuldu.

RENZİ: "YÜREĞİMİZ TÜRK HALKININ ACISINI PAYLAŞIYOR"

İtalya Başbakanı Renzi: “Yüreğimiz Türk halkının acısını paylaşıyor"

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaşanan terör saldırılarından dolayı Türk halkı ve hükümetine taziye dileklerini ifade etti.  

Avrupa Komisyonu toplantısı için bulunduğu Brüksel'de İtalyan gazetecilere açıklama yapan Matteo Renzi, “Türk halkı ve hükümetine taziyelerimi bildiriyorum. Komisyon toplantısı sırasında İstanbul'daki saldırı haberlerini aldık. Bu tip olaylar bir kez daha gösteriyor ki, uluslararası terörizm tehdidine karşı birlik içinde tutarlı ve güçlü bir tepki vermeliyiz. İtalyan halkı ve İtalyan hükümeti adına, Türklere yakınlığımızı ve dayanışmamızı ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Renzi, Twitter hesabından paylaştığı iletide ise, "Yüreğimiz İstanbul'dan gelen trajik haberlerden dolayı Türk halkının acısını paylaşıyor. Her yerde terörizme karşıyız #AB" ifadelerini kullandı. 

NATO VE AB'DEN MESAJ

NATO ve AB, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki terör  saldırısı nedeniyle Türkiye'yle dayanışma mesajları verdi. 
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Twitter hesabındaki  açıklamasında, "İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıyı kınıyorum. Kalbim,  kurbanların aileleri, yaralananlar ve Türk halkıyla beraber." ifadesini kullandı.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Liderler  Zirvesi'nin bitiminde  düzenlendiği basın toplantısının başlangıcında terör saldırısına değindi. Tusk,  "Her şeyden önce bugün İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıda hayatını  kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilemek istiyorum. Böyle zamanlarda bir arada  olmalıyız." diye konuştu.

AB Komisyonu'nun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi  Christos Stylianides, Twitter'dan "İstanbul Havalimanı'ndaki alçakça terör  saldırısını kınıyorum. Türk halkı ve hükümetin yanındayız. Teröre karşı bir  aradayız." mesajını paylaştı.

Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders de, mesajında hiçbir şeyin  şiddeti meşru gösteremeyeceğini belirtti.

22 Mart'ta terör saldırısına hedef olan Brüksel Havalimanı'nın Twitter  hesabından yapılan açıklamada da, "Kalbimiz, İstanbul saldırısının kurbanlarıyla.  Brüksel, kurbanların ailelerine ve Türk vatandaşlarına en derin başsağlığı  temennilerini iletiyor." ifadesine yer verildi.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR