Avusturya'nın eski başbakanı siyaseti bıraktı!
Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Christian Kern, siyaseti bıraktığını açıkladı.
DÜNYA , 06 Ekim 2018 Cumartesi, 17:10
Avusturya'nın eski başbakanı siyaseti bıraktı!

Avusturya Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) Genel Başkanı ve eski Başbakan Christian Kern, aktif siyasi hayatına son verdiğini duyurdu.

Kern, basına yaptığı açıklamada, siyasete ticaret ve işletmeciliği bırakarak katıldığını belirterek, ömrünün sonuna kadar profesyonel bir politikacı olarak yaşamını sürdürmek istemediğini söyledi.

Siyasetin içinde yer alan "kimi entrikalar ve küçük oyunlardan" yorulduğunu ifade eden Kern, "Profesyonel bir politikacı değilim, iş dünyasına geri dönmek istiyorum. Bu benim şahsi kararım ve aldığım karardan mutsuz değilim." görüşünü paylaştı.

Kern, 2019'da yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri için SPÖ'nün baş adayı olarak seçimlere gireceğini açıklamış ve seçimlerin ardından da parti başkanlığından istifa edeceğini duyurmuştu.

Avusturya Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü görevinden ayrılarak siyasete giren Kern, 2016'da mülteci krizi nedeniyle istifa etmek zorunda kalan SPÖ eski Genel Başkanı ve Başbakan Werner Faymann'ın yerine parti başkanlığı ve başbakanlık görevlerine getirilmişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR