'Babalar grubu’nun şifreleri çözüldü
İzmir'de iş adamlarına yönelik düzenlenen FETÖ operasyonunda, Abdullah Kavuk ve Ahmet Küçükbay'ın da aralarında bulunduğu işadamlarının "babalar grubu" olarak bilindiği ve ABD'de şirket kurarak himmet paralarını akladıkları ortaya çıktı
GÜNDEM , 26 Ağustos 2016 Cuma, 09:16
'Babalar grubu’nun şifreleri çözüldü
Fetullahçı Terör Örgütü'nde (FETÖ) 'babalar grubu' olarak tanındığı iddia edilen Orkide Yağları'nın sahibi Ahmet Küçükbay, Kavuklar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavuk ve kuyumcu Kamil Karakaş'ın da aralarında bulunduğu 18 kişi hakim karşısına çıktı. Operasyonda gözaltına alınanlardan Gediz Üniversitesi kurucularından Abdullah Kavuk, Orkide yağlarının sahibi Ahmet Küçükbay ve Zaman Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Vahit Yazgan tutuklandı. Böylece tutuklu sayısı 11'e çıktı. Soruşturmada önemli bilgilere ulaşıldı.

ABD'DE ŞİRKET KURMUŞLAR

Ahmet Küçükbay, Abdullah Kavuk ve Kamil Karakaş'ın da aralarında bulunduğu işadamlarının Gediz Üniversitesi ile Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu'nu (ESİDEF) kurarak, orta ve alt kademelerde bulunan işadamlarıyla toplantılar düzenledikleri, onları FETÖ'ye kazandırdıkları belirtildi. İşadamlarının, FETÖ'nün firarda olan Ege bölge imamı Bekir Baz'a bağlı oldukları, ayrıca yanlarında da sürekli değişen imamların görev aldıkları bilgisi verildi. İşadamlarının genellikle yurtdışında, özellikle de ABD'de şirket kurdukları, Türkiye'deki firmalarla bunlar arasında ticari ilişki varmış gibi gösterip, himmet paralarını aktardıkları da suçlamalar arasında yer aldı. Ayrıca imamların da paraları kuryeler aracılığıyla yurtdışına gönderdiklerine, ABD'de cemaate yakın düşünce kuruluşlarına para aktardıklarına, polisin tespitleri arasında yer verildi.

 ALFEMO'NUN SAHİBİ FİRARDA

Soruşturma kapsamında Alfemo mobilyanın sahipleri Ramazan Davulcuoğlu, Durmuş Ali Davulcuoğlu, Mesut Davulcuoğlu, Şaban Davulcuoğlu ile Abdullah Kavuk'un kardeşi Şahin Kavuk'un firari olarak arandığı öğrenildi.(sabah)

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR