Bakan Albayrak'tan Nisan ayı açıklaması!
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, "Nisan ayı ile birlikte yeni yol haritasını açıklayacağız" dedi.
GÜNDEM , 22 Mart 2019 Cuma, 22:10
Bakan Albayrak'tan Nisan ayı açıklaması!

Bakan Albayrak'ın açıklamalarının satır başları şöyle;

- Tekirdağ çok enerjik ve heyecanlı geçti. Ayağımız tozuyla İstanbul'a geldik.

KURDA DALGALANMA

Bahsettiğiniz mevzu çok önemli. Türkiye ekonomisi nasıl bir yol kat etmiş. Türkiye'de piyasalara güven verecek ortam oluştu. Türkiye normal bir coğrafyada yaşamıyor. Amerika'de 2007'den bu yana büyük bir endişe doğuracak bazı datalar açıklandı. Küresle piyasalara etkisi ... Bugün Türkiye seçime giderken son dönemde özellikle aynı Gezi dönemi olduğu gibi manipülasyona dayalı bilgi kirliliği süreci var.

- Güçlü kırılganlıklar rayına oturmuş durumda.

- Türkiye ekonomisi her geçen gün kırılganlıklarını geride bırakacak seviyede güçlü adım atıyor.

Tanzim sürecinin başladığı dönemde Antalya'da fırtına oluştu, seralar yıkıldı. Sonuç 5 liradan 15 liraya fırladı. Meselenin arkasında başka bir şey varmış. Bunu fırsat bilen iki kesim, seradan yıkılan alanı bahane eden bir kesim stokçuluk yaparak fiyatı yukarıya çekti.

Yaz aylarında cari açıkta pozitif süreçler yaşayacağız.

2003 yılndan itibaren iç dış müdahale süreci yaşadık. Türkiye 2002 yılından itibaren 3 bin 895 doları geçtikten sonra trend yakaladı. Türkiye bölgesel içeriden ve dışarıdan kaynaklı müdahalelerle karşı karşıya kaldı. Gezi bir oldu 4-5 olan faizler 6-7 lere çıktı. 2015-16 darbe süreci yaşandı. Onu püskürttük terör eylemleri. Her gün dibimizde..

ENFLASYONLA MÜCADELE

Önümüzdeki aylarda muhtemelen yaz aylarında cari açıkta pozitif süreçler yaşayacağız. Eylül ayında tek haneyi görmek mümkün. Seçim sonrası önümüz çok açık uzun süre seçim yok.

YOL HARİTASINI AÇIKLAYACAĞIZ

Nisan ayıyla birlikte yol haritasını açıklayacağız. 8-9 ayda atılacak adımları birkaç ay içinde attık.

İstihdam raporları da pozitif yönde. Mart ayında ciddi bir istihdam artışı gözlemledik. 2019'u beklentilerin üzerinde kapatıp, 2020 yılı için Türkiye'nin arzuladığı rakamlara ulaşacağız.

TEST ETMEYE KALKMASIN

Kimse Türkiye'nin özgürlüğünü, bağımsızlığını test etmeye kalkmasın. 18 Mart'ın yıl dönümünü yeni andık. Biz yüzyıllardır bu coğrafyada yaşayan bir milletiz. Biz istikbalimizden ödün vermeyiz. Tarihimiz bunun örnekleriyle dolu. Biz sağlam altyapıya sahip ülkelerden bir tanesiyiz.

TÜRKİYE'NİN BORÇ KONUSUNDA SIKINTISI YOK

Bir kişinin, kurumun, devletin sağlığı iyi mi diye sorduğunuzda şunu bilmeniz lazım. Borcu ne, geliri ne? Türkiye'yi dünyadaki ülkelerle kıyaslamak gerekiyor ki Türkiye'nin durumunu daha net analiz edelim.

Türkiye'nin toplam borç stoğuna baktığınız zaman Türkiye nereden nereye gelmiş? Borcun miktarı değil oranıdır önemli olan.

Türkiye'nin tuzu kuru derken, kamu tarafından döviz borçlanması bakımından sıkıntısı olmadığı gibi durumu da çok sağlam. Avrupa Birliği ülkelerinin oranı yüzde 84. Türkiye'nin 4 katından daha fazla. Türkiye'nin borç konusunda sıkıntısı yok.

"BUNLAR TÜRK MİLLETİNİ TANIMAMIŞLAR"

Türkiye'nin bilançosu sağlam. Kamu çok sağlam, diğer alanlarda da sağlam. Küresel pastadan payımız artınca rahatsız oldular. Türkiye üreten ekonomisiyle, rekabet avantajıyla bugüne kadar 9 milyondan fazla kişiye iş üretiyorsa. Türkiye'nin maruz kaldığı saldırı da ortada. Toplumumuz bu mücadeleyi her türlü ortamda verecek cesareti sergiliyor. Bir avuç azınlık, operasyon peşinde koşan, aklına koyan birileri bunu düşünüyorsa Türk milletini ya tanımamış, ya hala küçük görmeye devam ediyor, ya da üçüncüsünü söylemeyeyim.

SOSYAL MEDYADA ŞİRKETLER BATIYOR MESAJLARI ATIYORLAR

Bu memleketin bir konusu olduğu zaman subjektif bir şekilde sahiplenme isteğidir yerli ve milli olmak. Konu benim ülkemse ben tarafım. Bu güruha hizmet eden bir tanesi sosyal medyada mesaj atmış, işte THY batıyor vs. diye. Siber güvenlik üzerinden savcılarımızla irtibata geçerek hemen tayin ettik. Mersin'de yakalanmış. Fotoğraflarını gördüm, affedersiniz ahır gibi bir yerde...

YENİ ZELANDA

O terörist manifestoyu yazacak kapasitede değil. 3 cümleyi bir araya getirebileceğini sanmıyorum.

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ

Oda ve Borsa başkanları söz verdi, takip ediyoruz.

VERGİ REFORMU

Vergi reformu çok önemli. Yeni vergi mimarisi ortaya koyacağız. Gelir, özel tüketim, stratejik alanlardaki vergilere kadar. Temel unsur vergileri arttırmak değil optimum vergiyi almaktır. Türkiye'nin yeni bir vergi mimarisine ihtiyacı var. Bunun en güzel örneği bedellideki getirdiğimiz sistem. Yol haritası, atılacak adımlar tüm süreçlerle ilgili Külliye ile ilgili paralel şekilde yürütülecek. Nisan ayında tüm yol haritası netleşir. Bizim hızlıca arayı kapamamız lazım.

VARLIK FONU İDDİALARI

Varlık fonunun satıldığı yok, algı operasyonu yapılıyor. Tam tersine Varlık Fonu'nda 50-100 milyar değer var ortada. Bilançosunu daha büyütmek durumundayız.

YEREL SEÇİM

Bu listeleri kim belirliyor? PKK ile ilintili olan FETÖ ile ilintili olan birçok aday listelerden çıktı. Bir resim var ki bu resim aslında 5 -6 yıllık sürecin tamamında arka planda hep aynı koordinasyonun olduğunu gördüğümüz resim.

İdeolojik olarak değil fizyolojik olarak nasıl yan yanasınız?

Aynı fikirde olmayabilirsiniz ama yerli ve milli olun.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR