Bakan Çavuşoğlu'ndan Trump'a cevap
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD Başkanı Trump'ın "Türkiye iyi bir dost olmadığını kanıtladı" ifadesine ilişkin açıklamada bulundu.
GÜNDEM , 16 Ağustos 2018 Perşembe, 21:39
Bakan Çavuşoğlu'ndan Trump'a cevap

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Trump'ın "Türkiye iyi bir dost olmadığını kanıtladı" ifadesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

"ABD GERÇEK DOSTUN KİM OLDUĞUNU GÖREMİYOR"

Çavuşoğlu, "ABD gerçek dostun kim olduğunu göremiyor. Bizim yanlış bir davranışımız olmadı. Biz ABD'ye saldıran teröristleri desteklemedik. Terör örgütlerine binlerce TIR'lık silah vermek mi gerçek dostluk, devam eden yargı süreci mi? Dostane yaklaşırlarsa bu gerginliğe de gerek yok. ABD bu işlerin kovboy filmi olmadığını görmesi lazım" dedi.

"RUSYA'YA VE RUS EKONOMİSİNE KATKI SAĞLIYORUZ"

Rusya ile mutabık kalınan vize serbestisinin kapsamına ilişkin açıklama yapan Çavuşoğlu, "Bir yerden başlayalım dedik, servis pasaportlarına, resmi pasaportlara, TIR ve kamyon şoförlerine ve bazı iş adamlarına kalkacak. Ama bizim beklentimiz tamamen kalkması yönünde. Rusya'ya ve Rus ekonomisine katkı sağlıyoruz" diye konuştu.

"KİMSE TÜRKİYE'Yİ AVRUPA'NIN DIŞINDA GÖRMESİN"

Çavuşoğlu, "AB ile ilişkilerimizi iyileştirmek için başka bir ülkeyle kötü olmayı beklemiyoruz. İlişkilerde değişik sebeplerden dolayı gerginlik oldu ama tek taraflı olarak Avrupa düşmanlığı yaptığımız görülmedi. Kimse Türkiye'yi Avrupa'nın dışında görmesin" ifadelerini kullandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR