Bakan Kurtulmuş'tan Süryani Kilisesi'ne ziyaret
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Schönberg bölgesindeki Süryani Kilisesi'ni ziyaret etti.
GÜNDEM , 10 Mart 2018 Cumartesi, 10:34
Bakan Kurtulmuş'tan Süryani Kilisesi'ne ziyaret

Berlin'in Kreuzberg bölgesindeki Şehitlik Camisinde cuma namazı kılan Bakan Kurtulmuş, daha sonra Schönberg bölgesindeki Süryani Kilisesi'ni ziyaret etti.

Avrupa'da yaklaşık 400 bin Süryaninin yaşadığını ifade eden Bakan Kurtulmuş, bu sayının 100 bininin Almanya'da olduğuna işaret etti ve Türkiye'nin ayrılmaz bir parçası olduğuna vurgu yaptığı Süryani Kilisesine ziyaretleriyle, onların Avrupa toplumu içerisinde yaşadıkları sıkıntıları, zorlukları yakından görme olanağı yakaladığını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, yaptığı açıklamada Süryanilerin isteklerine yönelik hassasiyetlerini de dile getirdi. Süryanilerin dünyanın neresinde olursa olsun kendilerini ay yıldızlı bayrağın altında gördüklerini söyleyen Suryani Kilisesi Almanya Metropoliti Hanna Aydın ise yaptığı konuşmada, "Toprak bizimdir, bayrak bizimdir, siz de bizim hem baba hem kardeş hem de yöneticilerimizsiniz. Sizlere saygımız çoktur. Bize yapmış olduğunuz ziyaret ile Almanya'da yaşayan bütün Süryanileri ziyaret etmiş gibi oldunuz. Bizler daima sizlerle beraberiz." dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR