Bakan Kurum: Bursa'daki kentsel dönüşümü hızlandıracağız
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi incelemelerde bulunmak için Bursa'ya geldi. Bakan Kurum, Vali İzzetin Küçük'ü makamında ziyaret ederek " Bursa'mız yıllardır Osmanlı Devleti'ne başkentlik yapmış,yıllardır da Türkiye ekonomisinin sanayi anlamında lokomotifi olmuş bir şehrimiz. Ticari hareketliliği, inşaat hareketliliği, tekstil hareketliliği bu bölge ve etrafında hem iş, hem istihdam bölge için, ülkemiz için, coğrafyamız için her zaman önemli bir şehir olmuştur" dedi.
BURSA , 08 Eylül 2018 Cumartesi, 13:05
Bakan Kurum: Bursa'daki kentsel dönüşümü hızlandıracağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un açıklamalarından satırbaşları:

-Mevcutta kentsel dönüşüm ile ilgili problemlerimiz var. Bunların kentsel dönüşümün hızlandırılması noktasında kararlarını alacağız. Büyükşehir Belediyemizin mevcutta yapmış olduğu işlerde bu işlere hızlanma noktasında ilave millet parkı, millet kıraathanesi yapma noktasında yine tespit ve kararlarımız olacak. Mevcutta devam eden bir sanayi inşaatımız var, bu sanayi inşaatıyla ilgili yine toplantı yapacağız, kararlar alacağız. Kentsel dönüşümde sahada birkaç alanda problemimiz var, Nilüfer'de Yıldırım'da. Bunların da çözümlerini yine burada belediye başkanlarımız ile birlikte alıp inşallah yolumuza hızlı bir şekilde yürüyor olacağız.

BURSA TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR

-Bursa ilimiz, baktığınızda Türkiye tekstilinin yüzde 22'si, otromotiv üretiminin yüzde 34'ünü, gıda tarım hayvancılık işinin yüzde 8'ini, ihracatın da yaklaşık yüzde 7'sini ki bu 10 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiriyor. Bu manada Bursa hem bulunduğu konum itibariyle hem de sanayiye yaptığı katkıyla bizim için önem arz ediyor. O yüzden bizde ilk ziyaretlerimizden birini Bursa'ya gerçekleştirmiş olduk. İnşallah bugün kararlarımızı alıp hızlı bir şekilde sahada uygulamalarına geçeceğiz.

ŞEHİR PLANLAMALARINI YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİYORUZ

-Bir otopark yönetmeliği yayınladık. 15 Eylül'de bu yönetmelik yürürlüğe girecek artık bundan sonra yapacağımız tüm işlerde her daireye bir otopark yapacağız. Dolayısıyla şehrin merkezinde sokakları biraz daha rahatlatacağız. Sokak üzerinde değil artık binaların altında otoparklarını her daireye bir otopark düşecek şekilde yapacağız. Yine önemli bir karar; ticari aks olan yerlerde konut alanı dahi olsa bu alanlarda hiçbir plan değişikliği yapılmaksızın hak sahibi isterse katlı bir otopark yapabiliyor. Dolayısıyla bu alanlarda da yine otopark ihtiyacının çözümünü plan değişikliği yapılmaksızın çözebileceğiz.

Tüm kamu alanlarında ilgili idarenin onayıyla, yine otopark yapabileceğiz. Otopark alanlarını mevcuttaki binaların ya da bahçelerin altında otopark çözümü gerçekleştirebilecek yine bu da şehir merkezlerindeki otopark ihtiyacı adına önemli. Tüm ülke için mekansal stratejik plan hazırlıyoruz. Şehirlerin 1/100.000 ölçekli 1/5.000, 1/25.000 ölçekli planlarını yeniden gözden geçiriyoruz bu planlara ilişkin bundan sonra yapılacak düzenlemelerde 'park et devam et' sistemini getiriyoruz. Toplu ulaşım noktalarında büyük otopark alanlarını, imar planlarında bırakılma zorunluluğunu getiriyoruz. Bu sayede insanlar toplu ulaşıma arabalarıyla gelecekler arabalarını park edecekler ve buradan toplu ulaşım ile şehir merkezine gidebilecekler. Şehir merkezine araba ile gelme ya da toplu ulaşıma gittiğinde arabayı nereye koyacağım kaygısını yaşamayacağız. Park ve meydanların altına da otopark yapabilme imkanını getiriyor bu yönetmelik. Bu da çok önemli bu da yine Bursa gibi büyük şehirlerimizde şehir merkezlerindeki problemi tamamıyla aşabilecek bir düzenleme.
Yine otoparkların yüzde 1'ini bisiklet alanı, yüzde 5'ini engelli park yeri, yüzde 2'sini de elektrikli araç için ayırmak zorunda bu yönetmelik inşallah 15 Eylül'de yürürlüğe girecek. Bu tarihten önce ruhsat başvurusu yapmış ruhsat işlemi devam eden imar durum belgesi almış başvuru sahiplerini ilgilendirmiyor onlar isterlerse eski yönetmelikten faydalanabiliyor ancak bu tarihten sonraki başvurular için bu yönetmelik geçerli.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR