Bakandan 'zayıflama ve bitkisel ilaç' uyarısı
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, zayıflama hapları ile bitkisel ilaçlara karşı uyarılarda bulundu.
GÜNDEM , 04 Nisan 2013 Perşembe, 11:38
Bakandan 'zayıflama ve bitkisel ilaç' uyarısı

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptığı açıklamada, bitkisel ürünlerle ilgili duyarlılığın en üst noktaya taşındığını, bundan sonraki süreçte de bu mücadeleyi daha dinamik şekilde yapacaklarını belirtti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının verdiği ruhsatların ilaç ruhsatı olmadığını, bunların kurtarıcı olarak görülmemesi gerektiğini kaydeden Müezzinoğlu, bunların kamuoyunda zaman zaman ilacın önüne geçtiği algısı oluştuğunu, yasak olmasına rağmen reklamlarının da yapıldığını ifade etti.

Obeziteyle mücadelede doğru beslenme ve hareketli yaşamın büyük önem taşıdığını vurgulayan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

''Yaşam felsefimizi doğru ve sağlıklı bir zemine koyamazsak hep böyle birilerinin duygularımızı tahrikine dayalı bir yol seçeriz ki bu esasında çözüm getirmiyor, sorunlarımızı büyütüyor. O nedenle burada istediğimiz, doğru yol haritasını vatandaşımız kendisi koyacak. Bunlardan bir tanesi boğazından geçen her yudumla ilgili ne kadar sağlıklı olduğunu, ne kadar yerse faydalı olduğunu bilecek. İki mutlaka hareket ve yediğini yakabilmek. Burada sporu, hareketi mutlaka önemsiyoruz. Hareketli bir yaşam, doğru ve sağlıklı beslenme yoksa problemle uğraşmada birileri bizi yanlış yönlere sevk edebilir. Bu tür reklam veya tanıtım kampanyalarından çok anlamlı bir yarar görülmediğinin hatta ciddi zararlar görülebileceğinin bilinmesi gerekir.''

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR