Bakanlar Kurulu sonrası kritik açıklamalar
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Kurumsal olarak FETÖ'cüler ya da PKK bağlantılı gruplar hayır kampanyalarına destek veriyor başka bir şey, hayır diyenler teröristtir demek başka bir şey. Sayın Cumhurbaşkanımız böyle bir şey dememişlerdir. Dikkat çektikleri husus Türkiye'de sistemin, devletin düşmanı olan unsurların sistematik olarak hayıra destek verdikleridir. Türkiye'de Türkiye düşmanı olan bir takım terör gruplarının açıkça hayıra destek vermesi, hayır oyu verecek olan vatandaşlarımız teröre destek veriyor demek değildir" dedi. Kurtulmuş, "Kampanyanın henüz başındayız ama evetler ciddi şekilde önde görünüyor" diye konuştu.
GÜNDEM , 13 Şubat 2017 Pazartesi, 15:42
Bakanlar Kurulu sonrası kritik açıklamalar

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası gazetecilerin soruları yanıtlayan Numan Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları şöyle:

Türkiye'nin Suriye'de yürütmekte olan operasyon, ne Suriye'nin topraklarında gözümüz olduğu için yapılan bir operasyondur, ne laf olsun diye yürütülmektedir, ne de Türkiye bir vekalet savaşının tarafı olduğu için yürütülmektedir.

Bu operasyon çerçevesinde Cerablus'ta başlayan operasyon El Bab'a kadar uzandı. İnşallah TSK ve desteklediği ÖSO'nun zaferiyle sonuçlanacak. Operasyonlar başlamadan önce ABD ve Türkiye arasında varılmış bir mutabakat vardı. PYD ve unsurları Membiç'in doğusuna doğru çekilecekti. Sayın Cumhurbaşkanımızın dünde ifade ettiği gibi uluslararası koalisyonla bir mutabakat oluşursa hem Membiç'in hem de Rakka'nın temizlenmesi için adım atabilir. Rakka IŞİD'in merkezidir. Biz IŞİD'i temizleyeceğiz ama yerine PYD-YPG'yi koyacağız derseniz bu Türkiye için güvenlik tehdididir.

'HAYIR' OYU AÇIKLAMASI

Türkiye'nin böyle bir konjonktürde tam zamanı olan bir anayasa referandumuna gidiyor olması dahi Türkiye demokrasisi açısından başlı başına bir kazanç, bir kazanımdır. Hayır diyenler de olacak, evet diyenler de olacak. Ortada çok açık bir gerçek var. Günlerdir PKK'nın üst düzey yöneticilerinin referandumda hayır çıkması için mesajlar verdiğini görüyoruz. Kurumsal olarak FETÖ'cülerin ya da PKK bağlantılı gruplar hayır kampanyalarına destek veriyor başka bir şey, hayır diyenler teröristtir demek başka bir şey. Sayın Cumhurbaşkanımız böyle bir şey dememişlerdir. Dikkat çektikleri husus Türkiye'de sistemin, devletin düşmanı olan unsurların sistematik olarak hayıra destek verdikleridir. Türkiye'de Türkiye düşmanı olan bir takım terör gruplarının açıkça hayıra destek vermesi, hayır oyu verecek olan vatandaşlarımız teröre destek veriyor demek değildir.

GÖREVDEN ALINAN AKADEMİSYENLER

KHK'larda olası bir takım yanlışlıklar varsa bunların düzeltilmesine ilişkin bir mekanizmayı kurmuştuk. Eğer ortaya çıkan bir yanlışlık varsa bunun nasıl düzeltileceğine ilişkin bir yasal mekanizmamız var. Bu KHK ile verilen karar nihai bir karar değil, eğer yanlışlıklar varsa düzeltilebilir bir karardır. Bu mekanizsa hızla kuruluyor. Bu tabiri caizse Anayasa Mahkemesi'nin de yükünü hafifletecek bir ara hukuki düzenlemedir. İlgili bakanlıklar buraya temsilci verecekler. Bunun mümkün olduğu kadar hızlı çalışmasını sağlamaya çalışacağız.

"EVETLER CİDDİ ŞEKİLDE ÖNDE GÖRÜNÜYOR"

Kampanyanın henüz başındayız ama evetler ciddi şekilde önde görünüyor. Siyasi tecrübeme göre de evetler daha da artacaktır. Bazen haftada bir, hatta bazen günlük anketler yaptırdığımız olmuştur. Sahadaki nabzı haftalık olarak, günlük olarak kontrol edeceğiz. Ona göre seçmeni bilgilendireceğiz. İnanıyorum ki şenlik içinde bir kampanya yapacağı ve sonuçta evet kararı sandıktan çıkacaktır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR