Barzani'ye bir şok daha!
Irak'ın kuzeyindeki oylamanın ardından uluslararası tepkiler bağımsızlık yanlılarını hayal kırıklığına uğrattı. Rusya, Irak'ın toprak bütünlüğünü desteklediğini resmen duyurdu. Avrupa Birliği ise referandumun yapılmasından üzüntü duyduğunu açıkladı.
DÜNYA , 26 Eylül 2017 Salı, 15:47
Barzani'ye bir şok daha!

Irak'ın kuzeyindeki tartışmalı bağımsızlık referandumuna uluslararası tepkiler geliyor. Avrupa Birliği (AB), aksine çağrılara rağmen tek taraflı referandumun yapılmasından üzüntü duyduğunu açıkladı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini tarafından yapılan yazılı açıklamada, uluslararası örgütün Irak'ın birliği ve toprak bütünlüğünü sürekli savunduğu belirtildi: "Bu nedenle AB, referandumun tek taraflı biçimde ve özellikle tartışmalı bölgelerde yapılmaması çağrısında bulundu. Bu çağrıların dikkate alınmamasından üzüntü duyuyor."

Rusya'dan ilk tepki

Rusya ise, ilk yorumunda Irak'ın toprak bütünlüğüne destek verdiğini duyurdu. Rus lider Vladimir Putin'in sözcüsü Dmitry Peskov, "Önceden olduğu gibi, ülkelerin toprak bütünlüklerinin korunmasının bölgede istikrar ve güvenliğin desteklenmesi, bölgedeki kritik sorunların çözümü açısından son derece önemli buluyoruz" dedi.

ABD: Derin hayal kırıklığına uğradık

ABD'den gece saatlerinde gelen açıklamada, tek taraflı bağımsızlık referandumundan derin bir hayal kırıklığına uğrandığı ilan edilmişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, yazılı açıklamasında "ABD, dışarıdaki bölgeleri de dahil etmek suretiyle IKBY'nin tek taraflı bağımsızlık için referandum düzenleme kararı almasından dolayı derin hayal kırıklığına uğramıştır" dedi. Nauert, referandum adımının istikrarsızlığı artıracağını söyledi.

Arap Birliği: Esefle karşılıyoruz

Arap Birliği de yazılı açıklamayla referanduma tepki gösterdi.

Irak'ın bölünmesini engellemek için uzlaşma kapısının hala açık olduğunu belirten birlik, "Referandumda ısrar edilmesi, Arap Birliği tarafından esefle karşılanmıştır. Doğacak muhtemel sonuçların bertaraf edilmesi için, ilgili tarafların bilgelik ve sorumluluk anlayışı içerisinde ve Irak devleti bileşenleri çerçevesinde gereken adımları atmaları için hala bir fırsat bulunmaktadır" ifadesini kullandı.

Bölge ülkeleri Türkiye, İran ve Suriye, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) lideri Mesut Barzani'nin referandumuna şiddetle karşı çıkıyor.

Erdoğan ve Putin buluşuyor

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, dün Rusya lideri Putin'le referandumu görüşmüştü.Erdoğan, iki gün sonra mevkidaşı Putin'i Ankara'da ağırlıyor. Liderlerin buluşmada referandumu geniş şekilde masaya yatırması bekleniyor.

Barzani yönetimi, referanduma yüzde 72'lik bir oranla katılım olduğunu söylese de bu rakam tek tek şehirlerden gelen oranlarla örtüşmüyor. Erbil yönetiminin açıklamasına göre referandumda sandığa gidenler yüzde 93 evet, yüzde 6 hayır oyu verdi.Referandum öncesinde ABD, Birleşmiş Milletler ve İngiltere oylamanın ertelenmesini öneren bir plan sunmuş ancak bu teklif Barzani tarafından kabul edilmemişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR