Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan çok önemli ziyaret
Türkiye ile Kıbrıs Rum Kesimi arasında, Akdeniz'deki petrol arama gerilimi sürerken, Başbakan Ahmet Davutoğlu sürpriz bir adım attı.
GÜNDEM , 10 Kasım 2014 Pazartesi, 14:54
Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan çok önemli ziyaret
Davutoğlu, önümüzdeki ay Atina'ya resmi ziyarette bulunacak. Davutoğlu, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin 3. toplantısı için, 5-6 Aralık'ta  Yunanistan'a gidecek.

DİPLOMATİK MESAJ

Davutoğlu'nun  KKTC, Azerbaycan gibi, bu göreve başlayan her siyasetçinin yaptığı rutin ikili ziyaretlerin hemen ardından, "Başbakan" sıfatıyla gideceği ilk ülkenin komşu Yunanistan olması diplomatik açıdan mesaj niteliğinde. Ankara'daki Avrupalı diplomatlar,Davutoğlu'nun bu adımını "sıfır sorun politikasına dönüş" olarak yorumladılar. 

Davutoğlu'nun, Türkiye ile Rum Kesimi arasında, Yunanistan'ın da Rumlar'ın yanında müdahil olduğu petrol arama krizi sürerken Atina'ya gitmesinin, "tansiyonu düşürecek bir adım" olduğu vurgulanıyor.

AB SÜRECİNE DE VURGU

Davutoğlu'nun Atina ziyareti diplomatik çevrelerde, hükümet programında yer alan, ancak henüz somut olarak hayata geçmeyen "AB sürecine öncelik" politikası açısından bir ilk adım olarak görülüyor. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR